Новини

Юстиція інформує

ImageКонсультує Міністр юстиції України Павло Петренко

НАСИЛЬСТВО В РОДИНІ: ЩО РОБИТИ?

Пане міністре, на жаль, чоловік підіймає на мене руку. По допомогу не маю до кого звернутись. Боюсь, що може побити й дитину. Що робити? До кого звертатися?

Світлана Бусол

Яким може бути насильство в сім’ї?

Фізичне насильство – форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Сексуальне насильство – будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності.

Психологічне насильство – словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.

Економічне насильство – умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

Куди звертатись, якщо зазнали насильства?

Облік і розгляд заяв та повідомлень про застосування домашнього насильства проводиться суб'єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству:

– районними, районними у містах Києві і Севастополі державними адміністраціями та виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад;

– службами у справах дітей;

– загальними та спеціалізованими службами підтримки постраждалих осіб (центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді; притулки для дітей; центри соціально-психологічної реабілітації дітей; соціально-реабілітаційні центри (дитячі містечка); центри соціально-психологічної допомоги; територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг); інші заклади, установи та організації, які надають соціальні послуги);

– уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України;

– судом (у випадку заяви про видачу обмежувального припису стосовно кривдника);

– цілодобовим кол-центром з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей.

Які необхідно подати документи?

Допомога постраждалим особам надається за місцем звернення.

Працівником суб'єкта, що здійснює заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, до Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі  вносяться відомості зокрема про:

особу, яка повідомила про вчинення насильства (прізвище, ім'я, по батькові; число, місяць, рік народження; місце проживання; номер контактного телефону), – за згодою;

постраждалу особу (прізвище, ім'я, по батькові; число, місяць, рік народження; стать; громадянство; місце проживання; місце навчання та/або місце роботи; номер контактного телефону) – за згодою;

кривдника (прізвище, ім'я, по батькові; число, місяць, рік народження; стать; громадянство; місце проживання; місце навчання та/або місце роботи; номер контактного телефону) та про характер відносин між кривдником і постраждалою особою;

випадок домашнього насильства, насильства за ознакою статі (дата вчинення; місце вчинення; форма домашнього насильства; вид шкоди чи страждань, завданих внаслідок насильства за ознакою статі; короткий опис);

потреби постраждалої особи.

У заяві до суду про видачу обмежувального припису повинно бути зазначено:

1) найменування суду, до якого подається заява;

2) ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) заявника та заінтересованої особи, їх місце проживання чи перебування, поштовий індекс, відомі номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти, у разі якщо заява подається особою, яка може бути заявником, у розумінні статті 350-2 Цивільного процесуального кодексу України, – процесуальне становище особи, яка подає заяву, із зазначенням її імені (прізвища, імені та по батькові), місця проживання чи перебування, поштового індексу, відомих номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти, а також ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) дитини або недієздатної особи, в інтересах якої подається заява, місце її проживання чи перебування, поштовий індекс, відомі номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти, якщо такі відомі;

3) обставини, що свідчать про необхідність видачі судом обмежувального припису, та докази, що їх підтверджують (за наявності).

Як довго розглядаються заяви?

У разі виявлення фактів домашнього насильства стосовно дітей або отримання відповідних заяв чи повідомлень не пізніше однієї доби повідомляється служба у справах дітей, уповноважені підрозділи органів Національної поліції України.

У разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України кривднику виноситься терміновий заборонний припис.

Суд розглядає справу про видачу обмежувального припису не пізніше 72 годин після надходження заяви про видачу обмежувального припису до суду.

Що робити у разі отримання тілесних ушкоджень?

              Установи і заклади охорони здоров'я у разі виявлення тілесних ушкоджень забезпечують в установленому порядку проведення медичного обстеження постраждалих осіб, а у разі ушкоджень сексуального характеру направляють постраждалих осіб на тестування на ВІЛ-інфекцію.

Уповноважені підрозділи органів Національної поліції, зокрема, вживають заходи для припинення домашнього насильства та надання допомоги постраждалим особам,  забезпечують інформування постраждалих осіб про їхні права, заходи і соціальні послуги, якими вони можуть скористатися, винесення термінових заборонних приписів стосовно кривдників, взяття на профілактичний облік кривдників та проведення з ними профілактичної роботи в порядку, визначеному законодавством, анулювання дозволів на право придбання, зберігання, носіння зброї та боєприпасів їх власникам у разі вчинення ними домашнього насильства, а також вилучення зброї та боєприпасів у порядку, визначеному законодавством.

Яка відповідальність за вчинення насильства?

За вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування законодавством встановлено відповідальність  у виді  накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб. А у разі вчинення тих самих дій особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі правопорушення передбачено відповідальність  у виді штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.

Кримінальна відповідальність при проявах домашнього насильства настає за вчинення легких тілесних ушкоджень, умисних середньої тяжкості тілесних ушкоджень, побоїв і мордувань тощо відповідно до кримінального кодексу.

Разом з тим, Верховною Радою прийнято Закон України від 06 грудня 2017 року № 2227-VIII «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами», який набирає чинності через рік з дня його опублікування, та передбачає зміни до Кримінального кодексу України, а саме доповнення новою статтею 1261, якою встановлюється кримінальна відповідальність  за домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи. За такі дії особа буде нести покарання у виді громадських робіт на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арешту на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до п’яти років, або позбавлення волі на строк до двох років.

 

***

 

МАЙЖЕ 100 ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ АЛІМЕНТНОГО БОРГУ

ВИМУШЕНО СПЛАТИВ ЖИТЕЛЬ ШОСТКИ

Майже 100 тисяч гривень аліментів власній дитині заборгував житель Шостки, який майже 5 років ухитрявся не виконувати свій батьківський обов’язок.

            Державні виконавці розгорнули активну кампанію з «перевиховання» злісного неплатника аліментів. Спочатку були розпочаті розшукові заходи щодо боржника та його майна, далі – арешт квартири, всіх рахунків, обмеження у праві керування транспортними засобами, виїзду за межі України, полювання та користування зброєю. Останній штрих – візит державних виконавців безпосередньо до помешкання чоловіка.

            Щоб не позбутись квартири і уникнути кримінальної відповідальності та обмежень, горе-батько швиденько знайшов кругленьку суму і погасив аліментну заборгованість у повному обсязі.

            Достеменно не відомо, що керує батьками, які потрапляють в таку ситуацію – страх осоромлення чи все ж небажання позбутись статків. Ще б пак,  примусові заходи від фахівців юстиції дають бажані плоди і діти отримують можливість на нормальне забезпечене дитинство.

             Нагадаємо, Верховна Рада України розпочала розгляд у другому читанні нового пакету документів, що посилять відповідальність на несплату аліментів.

Серед новацій – додаткові фінансові санкції для батьків-боржників, автоматизований арешт їх коштів, кримінальна відповідальність за ухилення від відпрацювання боргу перед своїми дітьми на суспільно-корисних роботах, а також можливість втратити чиновницьке крісло за борг перед дитиною.

Закон – один для всіх!

 

#ЧужихДітейНеБуває #MinJust4U #ЯМП! #ЯМАЮПРАВО!#СКАЗАНО_ЗРОБЛЕНО

 ***

ЮСТИЦІЯ СУМЩИНИ: КОЖНА ДИТИНА

ЗАСЛУГОВУЄ НА НАЛЕЖНИЙ РОЗВИТОК

Фахівці юстиції Сумщини продовжують безкомпромісну боротьбу з тими, хто забуває піклуватись про власних дітей і шукає будь-які причини, щоб уникати виконання батьківських обов’язків.

            Житель Глухівщини не систематично сплачував аліменти на утримання доньки Дар'ї, внаслідок чого утворилась заборгованість понад 13 тисяч гривень. Змусили горе-батька сплатити заборговане обмеження у праві керування транспортними засобами, виїзду за межі України, полювання та користування зброєю.

            Чоловік з Краснопільського району, не бажаючи бути притягнутим до адміністративної відповідальності та обмеженим у праві виїзду за кордон сплатив майже 24 тисячі заборгованих аліментів.

            19 і 32 тисячі гривень – такі суми заборгували два жителі Роменщини своїм дітям. В обох випадках горе-батьків спонукали сплатити борг 4  обмежувальні постанови, винесені державними виконавцями.

            Безвідповідального батька з Буринщини, який дбав про себе, а не про дитину, «переконала» погасити заборгованість зі сплати аліментів заборона у праві виїзду за межі України. Все б нічого, але чоловік зібрався на заробітки за кордон, і щоб його плани не зірвались, швиденько знайшов 48 тисяч гривень.

            Проте, є і такі батьки, які всіма силами стараються зробити так, щоб дитина відчувала себе потрібною і захищеною з боку обох батьків. Так, чоловік з Недригайлівщини, не зважаючи на встановлений судом розмір аліментів, сплачував у рази більше, внаслідок чого утворилась переплата понад 20 тисяч гривень. Цей тато може служити гарним прикладом для багатьох батьків, що нехтують своїми обов’язками перед тими, хто заслуговує на любов, піклування і належний розвиток, незалежно від статусу чи сімейного стану мами й тата.

            За півроку на користь дітей Сумщини стягнуто більше 50 мільйонів гривень заборгованих аліментів.

 

#ЧужихДітейНеБуває #MinJust4U #ЯМП! #ЯМАЮПРАВО! #СКАЗАНО_ЗРОБЛЕНО

 ***

 

МОБІЛЬНА ГРУПА ПРАЦЮВАЛА НА БУРИНЩИНІ

 Юстиція Сумщини безперервно надає правову допомогу жителям всієї області.

Цього разу мобільна група у складі спеціалістів юстиції Сумщини та центру з надання безоплатної правової допомоги завітала до Клепалівської та Пісківської сільських рад, що на Буринщині.

Сільські жителі мали змогу отримати консультації з тих питань, які їх цікавили, а саме: з приводу оформлення права на земельну частку, спадкування за заповітом, отримання житлових субсидій та стягнення аліментів.

Завданням мобільної групи є надання швидкої та доступної для кожного допомоги у вирішенні найактуальніших правових проблем, що хвилюють громадян, адже кожен громадянин має бути впевнений в можливості реалізувати та захистити свої права.

Юстиція – відкрита для людей!

 

#МінЮст #ЯМП! #ПРАВОВА_ДОПОМОГА #MinJust4U

 ***

МІН’ЮСТ ПРЕДСТАВИВ ІНФОГРАФІКУ

ПРО ОСОБЛИВОСТІ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

НЕПЛАТНИКІВ АЛІМЕНТІВ В ЗАРУБІЖНИХ КРАЇНАХ

 

Міністерство юстиції України презентувало інфографіку «Зарубіжний досвід боротьби з неплатниками аліментів та Законопроект 8296», в якій порівнюються основні положення вітчизняного та іноземного законодавства у сфері регулювання проблеми виплат аліментів.

Як можна побачити з інфографіки, боротьба з боржниками зі сплати аліментів у низці американських, європейських країн та країн СНД передбачає значно суворіші механізми відповідальності недобросовісних батьків, ніж в Україні. Наприклад, в Німеччині діють примусові роботи, конфіскація і продаж майна боржника на користь дитини або тюремне ув’язнення строком на 3 роки.  Позбавлення волі загрожує злісним неплатникам аліментів також у США, Казахстані, Білорусі.

Також фахівці Мін’юсту вивчили й питання розміру аліментів у різних країнах. Так, у Канаді розмір аліментів складає в середньому 45% сукупного доходу сім’ї.

Крім питань відповідальності за несплату аліментів та їх розміру, з інфографіки можна дізнатися про побачення та усунення перешкод у побаченні з дитиною, тимчасовий виїзд дитини за кордон та механізм контролю за цільовим використанням аліментів у таких країнах, як США, Великобританія, Німеччина, Канада, Латвія, Ізраїль, Білорусь та Казахстан.

 

  ***

 

«Я МАЮ ПРАВО!» І ЛИЦАРСЬКІ ТУРНІРИ НА СУМЩИНІ

Запеклі лицарські бої, неймовірні костюми і самобутні народні промисли – місто Тростянець на кілька днів поринуло у таємничу епоху середньовіччя з початком щорічного фестивалю «Стара фортеця. Подорож крізь століття».

Фахівці юстиції Сумщини не змогли залишити без уваги таке дивовижне дійство і вирішили поєднати, здавалось би, непоєднуване – на фестивалі історичної реконструкції провести правоосвітній флешмоб. І не прогадали, адже гості свята з непідробним інтересом сприймали правову інформацію та знайомились з інформаційним виданням Міністерства юстиції.

Ось так, правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!» охопив декілька століть.

 

#МінЮст #MinJust4U #ЯМП#ЯМАЮПРАВО

 

 ***

ЗАПОВІТНЕ «ТАК» – НА ФЕСТИВАЛІ «СТАРА ФОРТЕЦЯ

Заволодів серцем коханої як справжнісінький лицар – на фестивалі історичної реконструкції «Стара фортеця. Подорож крізь століття» на Сумщині, вирішили поєднати свої долі закохані Олег та Світлана. Молоді і прогресивні, вони захотіли наситити свою церемонію одруження максимально яскравими фарбами, і їм це вдалося.

Молодята сказали заповітні «так», скориставшись послугою «Шлюб за добу», яка діє і у місті Тростянець. І це блискучий приклад того, що сервіси Міністерства юстиції зручні, якісні і користуються популярністю. 
Новостворену родину щирими словами привітали високоповажні гості та гучними оплесками – всі учасники фестивалю.

Тож, нехай перший крок у подружнє життя на історичному фестивалі стане яскравим початком красивої історії двох, яку з гордістю будуть переповідати онуки.

 

#МінЮст #MinJust4U

***

 

ПЕРЕМОГА: ПРИЙНЯТО ДРУГИЙ ПАКЕТ

ЗАКОНІВ #ЧужихДітейНеБуває

 

Сьогодні народні депутати підтримали у другому читанні та в цілому другий пакет законопроектів, розроблений в рамках ініціативи Міністерства юстиції #ЧужихДітейНеБуває. 

«Це колосальний крок для розбудови успішної України, адже захищене дитинство сьогоднішньої малечі – це підґрунтя для щасливого розвиненого європейського майбутнього наступних поколінь українців. В поточному році на користь дітей Сумщини стягнуто більше 50 мільйонів заборгованих аліментів», – зазначає керівник юстиції Сумщини Ірина Свистун.

Прийняті законопроекти не лише посилюють відповідальність неплатників аліментів, а й розвивають інститут відповідального батьківства.

Також серед новацій:

– Система додаткових фінансових санкцій для неплатників у розмірі від 20% до 50% від суми боргу у разі його накопичення більше 1 року.

– Система автоматизованого арешту коштів боржників.

– Притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які ухиляються від суспільно корисних робіт.

– Обов’язок засуджених працювати, щоб забезпечити сплату аліментів.

– Українці, які хочуть посісти керівні посади на держслужбі, повинні будуть подати довідку про те, що вони не мають боргів перед дітьми більше 6 місяців.

– Звільнення чиновників, які мають заборгованість більше 12 місяців.

– Застосування обмежень першого пакету до батьків, які не платять аліменти дітям з інвалідністю або тяжко хворим дітям вже після того, коли борг перевищить суму за 3 місяці.

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

        

 

 

 

 

Перейти до вмісту