Новини

Юстиція інформує

ImageКонсультує Міністр юстиції України Павло Петренко

НА ВЕСІЛЬНИЙ РУШНИК СТАТИ…

Павле Дмитровичу, хочу одружитися зі своєю дівчиною за скороченою процедурою. Скажіть, що нам для цього потрібно і де це можна зробити?

Ігор Нестеренко

 Хто має право вступати в шлюб?

Українське законодавство майже не ставить обмежень для тих, хто бажає поєднати своє життя у шлюбі. Фактично кожна особа, яка досягла 18 років та на момент подачі документів офіційно не є одруженою, може створити сім’ю.

А в окремих випадках, якщо є відповідне рішення суду про надання права на шлюб, створити сім’ю можуть навіть шістнадцятирічні.

Хто проводить цю процедуру?

Одруження або, як правильніше говорити з правової точки зору, державна реєстрація шлюбу, здійснюється органами державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС).

Яка процедура подачі документів?

Для того, щоб провести державну реєстрацію шлюбу, потрібно звернутись до будь-якого органу ДРАЦС.

При цьому, немає жодного значення, де зареєстровані закохані. Адже реєстрація шлюбу проводиться за принципом екстериторіальності, тобто документи можна подати до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану в будь-якому населеному пункті.

Які документи потрібні?

Заява за встановленою формою.

Якщо ви раніше не були одружені, то достатньо мати з собою тільки паспорти. У разі, коли один або обидва закоханих є громадянами іншої країни, то окрім рідного паспорта необхідно подати його переклад українською, засвідчений належним чином, та документи, які підтверджують легальність перебування в Україні.

Якщо заявники або один з них раніше перебували в шлюбі, необхідно також надати документи, які підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання його недійсним. Це може бути свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу чи про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб тощо.

Іноземці так само мають надати документи, які підтверджують припинення шлюбу в країні проживання або громадянства. Відповідно до діючих міжнародних норм ці документи  мають бути належним чином засвідчені. Це може бути  консульська легалізація або апостиль. Жодного посвідчення не вимагають документи країн, з якими Україна має міжнародну двосторонню угоду.

Які ще формальності мають бути дотриманими?

За загальним правилом й нині діє застаріла радянська норма, за якою після подачі заяви про реєстрацію шлюбу, майбутньому подружжю надається місячний строк на те, щоб подумати над своїм бажанням стати єдиною сім’єю.

Єдиною можливістю уникнути нікому непотрібного очікування може бути рішення керівника ДРАЦС скоротити цей строк за умови наявності документів, які дають право на термінове одруження: вагітність, наявність спільних дітей або хвороба, яка становить загрозу для життя. Через це можуть виникати факти корупції, коли майбутнє подружжя змушене купувати відповідні довідки в медичних закладах.

Ми вирішили спростити життя українців та розпочали у 2016 році пілотний проект «Шлюб за добу». Проект передбачає відхід від старих бюрократичних радянських норм. Тож нині за ініціативи Міністерства юстиції усі бажаючі можуть одружитися навіть у той самий день, коли були подані документи.

З моменту дії сервісу «Шлюб за добу» станом на 01 липня 2018 року було проведено 35535 реєстрацій шлюбів. Проект реалізується у 58 населених пунктах, у тому числі 2 виконавчих комітетах сільських рад.

Як скористатися цією послугою?

Щоб зареєструвати шлюб за спрощеною процедурою в рамках проекту Міністерства юстиції «Шлюб за добу» необхідно звернутися до одного з акредитованих центрів у вашому регіоні.

Після цього закоханим залишиться зробити лише кілька простих кроків. Перший – обрати організатора. Другий – обрати бажану дату та час. Третій – пред’явити паспорти та за необхідності інші документи. Четвертий – підписати відповідний договір. І п’ятий крок – з’явитися у обраний час та місце і одружитись.

Де можна скористатися послугою «Шлюб за добу»?

Одружитися за добу можна за адресами, зазначеними на сайті Міністерства юстиції України minjust.gov.ua

Кохайтеся, а про папери подбає Мін’юст!

***

ЗА РУКУ – КРІЗЬ ВСЕ ЖИТТЯ:

ВЕСІЛЬНА СТАТИСТИКА 2018 ВІД ЮСТИЦІЇ СУМЩИНИ

 

Коли чоловік тримає кохану за руку так, наче від хвилювання у неї земля йде з-під ніг, а вона одним лише поглядом дає зрозуміти, що для неї він – цілий всесвіт – для працівників органів державної реєстрації це звична картина, яка надає роботі особливих відчуттів. Адже бути свідком і помічником для двох закоханих – надзвичайно приємно й відповідально.

У І півріччі 2018 року працівниками юстиції Сумщини зареєстровано майже 2000 шлюбів. Найбільше виявили бажання укласти шлюб мешканці у місті Суми – більше 800 пар, в Конотопському районі поєднали серця близько 200 закоханих, в Шосткинському районі нові сім'ї створили  130 пар молодят.

Все частіше молодята обирають для одруження пілотний проект Міністерства юстиції «Шлюб за добу», який дозволяє скоротити термін очікування бажаної події. За півроку цим сервісом скористались 225 пар. В обласному центрі віднедавна відкрита нова ошатна романтична зала, яка вже зустрічає закоханих. На Сумщині одружитись в рамках проекту можна не тільки в Сумах, а ще й в Тростянці та Ромнах.

            «Ось так, просто виконуючи свою роботу, стаєш свідком омріяної події для двох закоханих – оголошуєш їх чоловіком і дружиною, тим самим створюючи нову родину – зазначає керівник юстиції Сумщини Ірина Свистун. – Днями в Сумах почав діяти центр з надання послуг у сфері  державної реєстрації «Open Space». Саме тут без черг і часових затрат можна отримати 18 послуг,  серед яких: видача свідоцтва про народження, зміна імені, шлюб чи його розірвання, повторні свідоцтва та витяги з державного реєстру актів цивільного стану тощо. Особливо приємно, що всі сервіси, ініційовані Міністерством юстиції, знаходять все більше прихильників, адже помітно спрощують життя українців».

 

#MinJust4U #ЯМП! #ЯМАЮПРАВО!#СКАЗАНО_ЗРОБЛЕНО

 

 

  ***

НАРОДЖЕННЯ НА СУМЩИНІ ЗА ПІВРІЧЧЯ В ЦИФРАХ

 

            Перші документи для найменших громадян – значимий сегмент в роботі працівників органів державної реєстрації.

            За І півріччя 2018 року працівниками юстиції Сумщини здійснено 3500 актових записів про народження і майже 80 % малят отримали свої свідоцтва про народження безпосередньо в пологовому будинку. Дані цифри вкотре підтверджують рівень популярності та зручності ініційованої Міністерством юстиції послуги.

            Лідерами в реєстрації народжень по області стали: місто Суми, де народилось майже 1600 малюків, Конотопський район, який поповнився на 368 нових жителів, Шосткинський та Роменський райони, що «збагатились» на 250 та 216 маленьких громадян відповідно.

            «Завдяки ініціативам Міністерства юстиції звичні послуги, якими щодня користуються українці, стають більш зручними та комфортними. Слова вдячності від батьків, яким не потрібно стояти в нестерпних чергах – конкретний показник руху у вірному напрямку», – зазначає керівник юстиції Сумщини Ірина Свистун.

 

#MinJust4U #ЯМП! #ЯМАЮПРАВО!#СКАЗАНО_ЗРОБЛЕНО

 ***

ЮСТИЦІЯ СУМЩИНИ: ЦЕГЛЯНА ПЕРЕГОРОДКА – НЕ ПЕРЕПОНА ДЛЯ ВИКОНАННЯ РІШЕННЯ СУДУ

На Конотопщині виник спір між двома фізичними особами-підприємцями, щодо незаконно збудованої цегляної перегородки між їхніми торгівельними павільйонами.

Навіть рішення суду не стало переконливим аргументом для боржника, щоб все ж знести ту злощасну перешкоду, проте після вжитих державними виконавцями заходів довготривалий спір нарешті було вирішено.

Серед ключових напрямків роботи органів юстиції – забезпечення фактичного виконання судового рішення і небажання деяких боржників не стане на заваді в його реалізації.

        Закон – один для всіх!

 

#МінЮст #MinJust4U #ЯМП! #ЯМАЮПРАВО! #СКАЗАНО_ЗРОБЛЕНО

 

 ***

ВИЯВИЛИ БАЖАННЯ – ОТРИМАЛИ МАЙНО

Державні виконавці на Конотопщині передали нереалізоване конфісковане майно на благодійні цілі.

Конотопська спеціалізована загальноосвітня школа-інтернат отримала системний блок, Рівненському обласному благодійному фонду «Любіть Україну» перейшов велосипед, Благодійний фонд «Зорі надії» тепер має радіоелектронні засоби, а державна установа «Солонянська виправна колонія (№21) – радіоелектронні засоби та Router BOARD SXT HPn.

Зазначене майно пройшло процедуру реалізації, але не знайшло свого покупця.

Нагадаємо, коли майно, в тому числі транспортні засоби, не реалізовано у встановленому законом порядку, воно може бути передане органам державної влади, закладам охорони здоров’я, освіти, соціального забезпечення, соціального захисту, зокрема закладам, у яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування , дитячим будинкам сімейного типу, прийомним сім’ям, будинкам дитини при установах виконання покарань, установам виконання покарань, слідчим ізоляторам, військовим формуванням, а також на благодійні цілі.                                                          

Більш детальну інформацію можна знайти за посиланням: https://setam.net.ua/bezoplatnaperedacha

 

#MinJust4U #МінЮст

 ***

 

ЗАХОДИ ПРИМУСУ ЗМУСИЛИ ДВОХ ЖИТЕЛІВ ГЛУХІВЩИНИ СПЛАТИЛИ АЛІМЕНТИ ВЛАСНИМ ДІТЯМ

Здавалося б, цілком звична ситуація, коли батьки піклуються про своїх дітей – це істина, яка не потребує доведення протилежного. Але зустрічаються й такі особи, що не вважають за потрібне давати власним дітям не те щоб любов і піклування, а, принаймні, кошти для нормального розвитку.

27 і 40 в тисячах гривень – саме такі суми заборгували двоє різних, не знайомих між собою чоловіків з Глухівщини, проте, примусові заходи від державних виконавців знадобились абсолютно однакові, щоб горе-татусі виконали свій батьківський обов’язок.

Для обох виявилось достатнім накладення арешту на все рухоме й нерухоме майно, обмеження у праві керування транспортними засобами, виїзду за межі України, полювання та користування зброєю і заборговані аліменти були сплачені у повному обсязі.

Нагадаємо, Верховна Рада України  в другому читанні ухвалила другий пакет Законів #ЧужихДітейНеБуває, що посилюють відповідальність злісних неплатників аліментів.

Серед новацій – додаткові фінансові санкції для батьків-боржників, автоматизований арешт їх коштів, кримінальна відповідальність за ухилення від відпрацювання боргу перед своїми дітьми на суспільно-корисних роботах, а також можливість втратити чиновницьке крісло за борг перед дитиною. Нові санкції будуть застосовуватись після набрання чинності Законом.

 

#ЧужихДітейНеБуває #MinJust4U #ЯМП! #ЯМАЮПРАВО! #СКАЗАНО_ЗРОБЛЕНО

 

Консультує Міністр юстиції України Павло Петренко

ВИЇЗД ДИТИНИ ЗА КОРДОН: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ?

Пане міністре, нещодавно Верховна Рада прийняла другий пакет законів щодо прав дітей. Як я зрозуміла, ці закони ще не працюють. Коли вони почнуть працювати та як тоді можна буде виїхати із дитиною за кордон?

Марія Павленко

 

Як змінилися норми щодо виїзду при наявності боргу зі сплати аліментів?

Вже з лютого батьки, які проживають з дитиною, отримали змогу без перешкод виїжджати за кордон з дитиною, якщо другий з батьків має заборгованість з аліментів 6 і більше місяців.

У новому пакеті документів ми пішли ще далі.

Безперешкодно поїхати з дитиною в іншу країну можна буде, якщо той з батьків, який проживає окремо, має заборгованість з аліментів 4 місяці. А для дітей з інвалідністю та тяжко хворих дітей – цей строк скорочено до 3 місяців.

Більше того, ці норми стосуються усіх поїздок, навіть тих, тривалість яких перевищує 1 місяць.

Для виїзду за межі країни треба взяти у місцевому органі державної виконавчої служби Мін’юсту або у приватного виконавця довідку про наявність заборгованості. При перетині кордону пред’явити цю довідку співробітникам прикордонної служби.

Якщо мова йде про виїзд з хворою дитиною, а борг становить рівно 3 місяці – необхідно також пред’явити документи, які підтверджують хворобу дитини.

 

Чи можна виїхати без дозволу другого з батьків, коли немає боргу зі сплати аліментів?

Розробляючи другий пакет законів, ми передбачили можливість для батьків та матерів безперешкодно виїхати з дитиною за кордон строком до 1 місяця для відпочинку, лікування, змагань чи навчання.

Більше того, ми урівняли в правах обох батьків. Тобто з дитиною може виїхати як той з батьків, з ким живе малюк, так і той, хто живе окремо. Однак для цього слід виконати певні умови.

 

Як вивезти дитину за кордон тому з батьків, хто проживає з дитиною?

Перш за все хочу наголосити, що вивезти дитину може лише матір чи батько, яка не перешкоджає другому з батьків бачитися з малюком і брати участь у вихованні свого сина чи доньки.

За виконання першої умови достатньо поінформувати рекомендованим листом другого з батьків про тимчасовий виїзд дитини за межі України.

У листі має бути указана мета поїздки, куди їде дитина, а також на скільки покидає територію України. Єдиний виняток з цього правила – відсутність інформації про місце проживання другого з батьків.

При перетині кордону України необхідно пред’явити рішення суду про визначення місця проживання дитини або відповідний висновок органу опіки і піклування.

 

Як вивезти дитину за кордон тому з батьків, хто проживає окремо?

Для того, щоб скористатися правом поїздки з малюком за кордон, той з батьків, який проживає окремо від дитини, повинен належно виконувати батьківські обов'язки і, що найголовніше, не мати заборгованості зі сплати аліментів.

Батько чи матір, які проживають окремо, повинні отримати нотаріально посвідчену згоду того з батьків, з ким живе дитина, на виїзд малюка за кордон. Для цього слід рекомендованим листом надіслати відповідне звернення.

Якщо дозвіл не наданий впродовж 10 днів з моменту, коли ви отримали повідомлення про вручення повідомлення, можете сміливо йти до суду.

В порядку спрощеного позовного провадження (за скороченою процедурою) суддя має розглянути вашу заяву та надати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

При виїзді з України прикордонникам треба буде показати згоду другого з батьків на вивезення дитини або відповідне рішення суду.

Хочу наголосити, що повернутися в Україну треба до завершення строку, який вказаний у дозволі або визначений у рішенні суду.

 

Яке покарання за порушення строку вивезення дитини?

Аби збалансувати права й обов’язки батьків, ми встановили реальну відповідальність для порушників.

За умисне порушення місячного строку встановлена адміністративна відповідальність – штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів, а це від 1700 до 3400 гривень.

Окрім цього, такі батько чи матір втратять на рік право виїзду за кордон з дитиною.

  ***

ПРАВОВА ДОПОМОГА

ДЛЯ ЖИТЕЛІВ ВЕЛИКОПИСАРІВСЬКОГО РАЙОНУ

 

Мобільна група у складі працівників юстиції Сумщини та центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги здійснила виїзд до Великописарівського району.

Правова допомога охопила жителів Солдатської і Тарасівської сільських рад. Обговорили питання права власності на земельні ділянки, отримання майнових паїв, запобігання рейдерським захопленням землі, пільги для учасників бойових дій, виплати «дітям війни», а також питання примусового зняття з реєстрації за місцем проживання.

Виїзди мобільної групи завжди радо вітаються селянами, адже для них це прекрасна нагода отримати відповіді на всі питання, які їх цікавлять та здобути впевненість в можливості реалізувати та захистити свої права.

Юстиція – відкрита для людей!

#МінЮст #ЯМП! #ПРАВОВА_ДОПОМОГА #MinJust4U

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перейти до вмісту