Новини

Пенсійний фонд України інформує

ImageЯк виплачується пенсія працюючим пенсіонерам

            Окремі складові пенсійної виплати встановлюються в залежності від того, працює особа чи ні. Тому важливо своєчасно повідомляти органи Пенсійного фонду про своє працевлаштування чи звільнення з роботи.

 

Працюючим пенсіонерам пенсія не виплачується, якщо призначена:

·         жінкам, які народилися після 01.10.1956 р. та скористалися правом дострокового виходу на пенсію по досягненні 55-річного віку зі зменшенням її розміру до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”;

·         за вислугу років у період роботи особи за спеціальністю, що дає право на призначення пенсії за вислугу років;

·         соціальна пенсія (крім соціальних пенсій інвалідам з дитинства).

Розмір пенсії змінюється:

·          Якщо особа працює, її пенсія (мінімальний розмір пенсії на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та доплата за понаднормовий стаж від такого прожиткового мінімуму) не перераховується в зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму.

·         Якщо інвалід ІІ чи ІІІ групи працює, пенсія по інвалідності виплачується у розмірі 90 % чи відповідно 50 % пенсії за віком (обчисленої від стажу та заробітку з урахуванням мінімального розміру та доплати за понаднормовий стаж). Непрацюючі інваліди ІІ та ІІІ груп, за їх вибором та за наявності необхідного страхового стажу, мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком.

·         Непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім’ї, виплачується надбавка на утриманців.

·         Працюючий пенсіонер має право на перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу. За таких умов можливо провести перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії, та із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або з урахуванням страхового стажу та зарплати, визначеної згідно із ст. 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який було враховано при обчисленні пенсії.

            Якщо після призначення пенсії пенсіонер набув менше 24 місяців страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через 2 роки після призначення пенсії з урахуванням набутого страхового стажу та із заробітної плати, з якої було обчислено пенсію.

            Виплата пенсій працюючим пенсіонерам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, учасників бойових дій та осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») проводиться у розмірі 85 відсотків прожиткового мінімуму, але не менше, ніж 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність,  – 1968грн (1312*150%).

            Законом України № 213 від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що  виплата пенсій пенсіонерам, які працюють на «спеціальних» посадах (державні службовці, прокурори, судді та деякі інші категорії працівників) призначені пенсії не виплачуються до звільнення з роботи. При цьому не має значення вид пенсії та закон, згідно з яким вона призначена. Ця норма не поширюється на інвалідів І та II групи, інвалідів війни III групи, учасників бойових дій, членів сімей померлих чи загиблих військовослужбовців, учасників Антитерористичної операції. Усі вони на будь-якій роботі будуть одержувати призначену пенсію в повному обсязі.

            Слід пам’ятати, що в будь-якому випадку у разі працевлаштування (звільнення з роботи), тобто зміни статусу (працюючий чи не працюючий), слід повідомляти орган Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії.

 Особа, яка здійснює підприємницьку діяльність, вважається працюючою особою.

 

                                                                        

Перейти до вмісту