Новини

Юстиція інформує

ImageКонсультує Міністр юстиції України Павло ПЕТРЕНКО

ВАЖЛИВЕ ПРО ЗАКОРДОННИЙ ПАСПОРТ

Доброго дня, пане Міністре! Перебуваючи за кордоном під час новорічних свят, зі мною трапилася неприємна історія – в мене викрали закордонний паспорт.

Згодом все відновила, але я дуже перенервувала, тому що не знала, що робити та куди звертатися. Розкажіть, будь ласка, як правильно діяти в такому випадку?

Людмила Поліщук

Згідно з чинним законодавством паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. На жаль, втрата паспорта чи інших документів за кордоном неприємна ситуація, але не потрібно панікувати.

 

Що потрібно зробити у разі втрати паспорта за кордоном?

Перш за все необхідно знайти найближче відділення поліції та написати заяву про втрату паспорта.

Якщо ви не розумієте місцевої мови та не володієте англійською,  зателефонуйте до українського посольства чи консульства, щоб вони пояснили поліції ситуацію.

У поліції вам мають видати документ, який підтверджуватиме, що ви дійсно звертались із такою заявою.

Далі – зробіть дві фотографії портретного типу.

Наступний крок – звернення до закордонної дипломатичної установи, тобто до українського посольства чи консульства.

 

Що робить посольство чи консульство?

У посольстві або консульстві видають посвідчення особи на повернення в Україну. Для цього заявнику необхідно подати такі документи:

         заява;

         документ, виданий компетентними органами держави перебування, що підтверджує факт звернення особи з приводу втрати документа;

         інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу заявника, встановити його місце проживання в Україні та підтвердити належність до громадянства України;

         дві фотокартки;

         квитанція про сплату консульського збору.

 

Якщо разом із паспортом викрали всі гроші, що буде засвідчено документом з поліції, збір може не стягуватись.

 

Також хочу зазначити, що посвідчення особи на повернення в Україну може бути видано особам без громадянства, які мають право на постійне проживання в Україні, іноземцям та особам без громадянства, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, у разі втрати ними під час перебування за кордоном виданих в Україні документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

 

Який строк виготовлення посвідчення?

Посвідчення особи на повернення в Україну видається протягом одного робочого дня з дня одержання закордонною дипломатичною установою України підтверджуваної інформації з бази даних про особу та її громадянство за місцем проживання в Україні. Отримавши цей документ, ви можете безперешкодно повернутись додому.

Однак, якщо особа, яка заявила про втрату документа, знайде його, вона зобов’язана протягом доби здати знайдений документ для знищення найближчому українському посольстві чи консульстві.

 

Насамкінець, хочу дати кілька порад тим, хто планує подорож за кордон:

          Занотуйте собі контакти українського посольства або консульства в країні перебування. Контакти всіх консульств можна знайти на офіційному сайті Міністерства закордонних справ України http://mfa.gov.ua/ua/aboutmfa/abroad/embassies.

         Зробіть ксерокопію своїх документів і зберігайте їх окремо від оригіналів.

         Ніколи не залишайте свої документи під заставу та не передавайте їх третім особам.

         Вивчіть місцевою мовою декілька фраз, які допоможуть зрозуміти місцевим жителям, що ви потребуєте допомоги.

 

Куди звертатися за більш детальними консультаціями та роз’ясненнями вже в Україні?

Якщо у вас залишились питання, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213-103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

***

 НА БІЛОПІЛЬЩИНІ АЛІМЕНТИ НА КОРИСТЬ ДИТИНИ

 

СТЯГУЄ БАБУСЯ

 

Нажаль з появою дитини не у всіх батьків виникає почуття відповідальності.

Так, на Білопільщині склалася доволі незвична ситуація зі сплати аліментів. Там бабуся змушена разом з державними виконавцями стягувати аліменти з власної доньки, яка байдуже ставиться до свого 12-річного сина.

В ході примусового виконання рішення суду державним виконавцем були винесені постанови про обмеження прав та постанови про арешт коштів і майна жінки.

Відчувши на собі обмеження, передбачені законом #ЧужихДітейНеБуває, мати знайшла кошти у розмірі близько 49 тисяч гривень та виплатила синові заборгованість по аліментам. Окрім того, за порушення строків сплати аліментів до жінки були застосовані фінансові санкції у розмірі 50 % від суми заборгованості.

Батьки мають усвідомлювати, що які б випадки не трапилися в житті, жоден з них не виправдовує безвідповідального ставлення до своїх дітей та не звільняє від обов’язку дбати про них хоча б у вигляді регулярної сплати аліментів.

***

ПОЧАТОК РОКУ ВІДЗНАЧИВСЯ СПЛАТОЮ БАТЬКАМИ ЧИМАЛИХ СУМ АЛІМЕНТІВ

 

Посилена відповідальність за несплату аліментів, передбачена законом #ЧужихДітейНеБуває, в межах реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту Міністерства юстиції «Я МАЮ ПРАВО​!», вже рік змушує батьків сумлінніше ставитися до своїх обов’язків і як результат – 140 мільйонів гривень отримали діти Сумщини.

Так на Охтирщині батько не вважав за потрібне сплачувати аліменти своїй дитині, але суворе законодавство помножене на плідні дії державного виконавця не залишили боржнику іншого виходу, ніж сплатити  аліментну заборгованість на користь своєї доньки у розмірі майже 14 тисяч гривень.

В Роменському районі після вчинення державним виконавцем виконавчих дій примусового характеру – винесення постанов  про обмеження у праві виїзду за межі України, керування транспортними засобами, користування зброєю, полювання та накладення арешту на майно та грошові кошти боржника, ним було погашено заборгованість по аліментам та сплачено штраф за несплату аліментів понад 3 роки, що в загальному розмірі склало більше 30 тисяч гривень.

Так само обмежувальні постанови та арешт всього рухомого та нерухомого майна змусили й сумчанина сплатити власній дитині більше 31 тисячі гривень аліментів та більше 6 тисяч гривень штрафу застосованого за несплату аліментів більше року.

***

БОРГ МАЛЕНЬКИЙ, ПРОТЕ ПРОБЛЕМ БАГАТО

 

У сфері підприємницької діяльності дрібниць не буває, і на кожну проблемну ситуацію потрібно звертати увагу і вирішувати її вчасно.

На Липоводолинщині одне з сільськогосподарських підприємств почало активну підготовку до посівної кампанії 2019 року, і щоб підтримати себе у цей відповідальний період коштами звернулося за позикою до фінансової установи. Та довелося зіткнулося з вельми неприємною ситуацією – банк відмовив в отриманні кредиту у зв’язку з тим, що відомості про дане підприємство було внесено до Єдиного реєстру боржників.

Керівництво підприємства борг на користь фізичної особи в сумі майже 5 тисяч гривень погасило. Однак мораль цієї історії повчальна: навіть невеликий борг може перекреслити й зруйнувати ваші плани та ще й негативно вплинути на імідж компанії.

Так само невчасно сплачений судовий збір у сумі 320 гривень примусив похвилюватися жителя Тростянця. Спочатку він на цю суму уваги не звертав, отож, державні виконавці відкрили виконавче провадження і застосували всі механізми примусового характеру. Нічого не підозрюючи (всього 320 гривень), чоловік дуже здивувався, коли його зупинили працівники поліції і у зв’язку з тим, що на транспортний засіб накладено арешт, відправили авто на штрафмайданчик. Боржник миттю сплатив кошти, поповнивши державну казну ще й виконавчим збором та витратами на проведення виконавчих дій.

Бути дисциплінованими і уважними важливо, адже навіть незначні борги можуть стати причиною хвилювань та додаткових витрат.

***

 

ДЛЯ 61 НЕРОЗДЕРЖАВЛЕНОГО ЗМІ НА СУМЩИНІ

НАСТУПИВ ДЕДЛАЙН

 

Юстицією Сумщини прийнято 61 рішення про визнання недійсними свідоцтв про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації. 
Роздержавлення засобів масової інформації, тобто виведення зі складу їх співзасновників органів державної влади і місцевого самоврядування, відбувалося згідно законодавства у два етапи, починаючи з 2016 року.

Першими, обравши новий спосіб діяльності редакції друкованого ЗМІ, перереєструвалися 9 видань. Протягом другого етапу, який завершився 31 грудня 2018 року, за ініціативою засновників 5 друкованих засобів масової інформації перереєстровано, а 12 – припинено вихід за рішенням самих співзасновників.

Наразі прийняті рішення по тим виданням, які так і не спромоглися виконати вимоги Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».

***

ІНФОРМУВАННЯ ОСІБ, ЯКІ ПЕРЕБУВАЮТЬ

НА ОБЛІКУ В ЦЕНТРІ ЗАЙНЯТОСТІ


            Фахівцями юстиції, в межах реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту Міністерства юстиції «Я МАЮ ПРАВО!», було проведено інформаційний семінар для осіб, які перебувають на обліку в Сумському міському центрі зайнятості.

Присутніх повідомили про зміни в законодавстві передбачені законом #ЧужихДітейНеБуває.

Так, згідно закону, на посаду державної служби категорії «А» або «Б» не може вступити особа, яка має заборгованість зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців. Підставами для припинення державної служби у зв’язку із втратою права на державну службу або його обмеження є: наявність у державного службовця, який займає посаду державної служби категорії «А» або «Б», заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 12 місяців.

Якщо аліментний борг перевищує суму платежу за 12 місяців, то неплатникові доведеться викласти з кишені додаткові 20 %, якщо розмір боргу перевищує суму платежу за 2 роки, то розмір штрафу вже становить 30%, а ті батьки, які мають заборгованість 3 чи більше роки, повинні додатково сплатити на користь дитини 50% від нарахованого боргу.

Окрім того, внесені зміни передбачають також, що за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 4 місяці, державний виконавець виносить постанови про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, керування транспортними засобами, користування зброєю та полювання.

Також присутні дізналися, що законом передбачено право того із батьків, з ким проживає дитина, самостійно вирішувати питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України на строк до 1 місяця та більше у разі наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 4 місяці та за 3 місяці, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю чи тяжкою хворобою.

***

 

ПРЕЗИДЕНТ ПІДПИСАВ ЗАКОН ЩОДО ПРОТИДІЇ БУЛІНГУ

 

Президент підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», завдяки якому запобігання цькуванню в Україні вийшло на новий рівень.

Серед іншого, цей закон:

✔️ вперше визнає юридично поняття булінгу в українському законодавстві;

✔️ передбачає відповідальність не тільки за вчинення, але й за приховування випадків булінгу;

✔️ запроваджує контроль директорів шкіл за виконанням заходів по протидії булінгу, розгляд заяв про випадки цькування від учнів та їх батьків.

Нагадуємо, відтепер цькування неповнолітнього буде каратися штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 та 1700 гривень відповідно) або громадськими роботами від 20 до 40 годин.

Така ж поведінка, вчинена групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, передбачає штраф від 1700 гривень до 3400 гривень або громадськими роботами від 40 до 60 годин.

За булінг, вчинений малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років, відповідатимуть батьки кривдника.

Якщо керівник закладу освіти не повідомить поліцію про відомі йому випадки цькування серед учнів, його оштрафують на суму від 850 до 1700 гривень або призначать виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

            Як захиститись та де отримати допомогу знайдете на платформі «Я МАЮ ПРАВО!»: http://pravo.minjust.gov.ua/.

***

ЦИФРИ, У ЯКИХ ВІДДЗЕРКАЛЮЄТЬСЯ ЖИТТЯ

БУРИНСЬКОГО РАЙОНУ

 

Юстиція Сумщини, зокрема й органи державної реєстрації актів цивільного стану, вже підбили підсумки своєї роботи за минулий рік. У цифрах про народжуваність, одруження, зміну імені, і, на жаль, про смертність – віддзеркалюються процеси, які відбуваються у житті тих чи інших регіонів. У цифрах – не тільки підсумки, а й погляд на перспективу, нові завдання.

               У 2018 році органами юстиції Буринського району зареєстровано народження 99 дітей. З них хлопчиків - 43. Відкрив 2018 рік Кирилко, який став новорічним подарунком для молодої родини та їхнім первістком. Ще у 41 родину лелека завітав у 2018 році вперше, по другій дитині він приніс у 36 родин. 
               Кіра, Іванко та Максим стали 5 дитиною для свої батьків у місті Буринь та селі Дяківка Буринського району.  І тільки одній родині міста 2018 рік подарував Микитку, який став сьомою надією для своїх батьків.
               Родинні скарбниці збагатилися  3 Андріями та Олександрами,  4 -Артемами, Кирилами. Серед новонароджених у 2018 році буринчан 1 - Лев та Платон. З красунь 2018 року  - по 3 Мілани, Олександри, Ангеліни та Катерини.
               З рідкісними іменами розпочали свій життєвий шлях Міра, Шамама, Ніколь. Серед щасливих батьків малюків 2018 року - громадяни Іраку, Турецької Республіки, Арабської Республіки Єгипет.

Посадовим особам місцевого самоврядування було приємно почути від керівника відділу державної реєстрації актів  цифри, якими збагатилося населення Буринщини, а також про нові послуги від Міністерства юстиції, як, наприклад, видача свідоцтв про народження у пологовому будинку та про можливість звернення до органів юстиції в онлайн-режимі.

 ***

 

МОБІЛЬНА ГРУПА ПРАЦЮВАЛА НА ЛЕБЕДИНЩИНІ

 Фахівці юстиції Сумщини та центру з надання безоплатної правової допомоги консультували жителів Лебединського району.

Виїзна мобільна група завітала до мешканців Голубівки та Штепівки і чергова зустріч зібрала багато охочих задати правові питання. Таке положення справ демонструє зацікавленість громадян у даній формі комунікації та свідчить про необхідність продовження подібного формату взаємодії з населенням.

Як з’ясувалося, нагальних питань у жителів Лебединського району дуже багато. Стосувалися вони виплат аліментів, земельних відносин, спадкування та оренди паїв. Крім того, громадяни виявили зацікавленість до новин Мін’юсту. На зустрічі були і питання щодо протидії булінгу у навчальних закладах та домашньому насильству, адже ці теми можуть торкнутися будь-якої сім’ї.

Жодне питання сільських жителів не залишилося без вичерпної відповіді.

Юстиція – відкрита для людей!

***

 

ПРАВОВА «ПОДОРОЖ КРАЇНАМИ ЗАКОНУ, ПРАВА І МОРАЛІ»

 

Напередодні у Сумській бібліотеці-філії № 14 відбувалася правова «Подорож країнами Закону, Права і Моралі» для учнів 8-х класів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 23. Не залишились осторонь і фахівці юстиції Сумщини.

Матеріали, які підготували спеціалісти, роз’яснили школярам основні аспекти протидії домашньому насильству, торгівлі людьми та булінгу у навчальних закладах. Особлива увага приділялась останній темі.

Так, восьмикласники дізналися, що булінг буває декількох видів (фізичним, економічним, психологічним, сексуальним та через інтернет, телефони та інші електронні гаджети). Обговорили алгоритм дій у разі виявлення проявів булінгу та повідомили, куди і до кого варто звертатися у цьому випадку. Крім того, учням показали відеоролик про наслідки шкільного булінгу, після чого жваво разом обговорювали переглянуте.

Варто зазначити, що після плідної виконаної роботи фахівці юстиції та робітники бібліотеки-філії № 14 домовились про майбутню співпрацю.

 

 

  ***

ЮСТИЦІЯ СУМЩИНИ: УЧНЯМ

ПРО ЗАКОНОДАВЧІ ЗМІНИ ЩОДО НАСИЛЬСТВА

 

Фахівці юстиції, в рамках реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту Міністерства юстиції «Я МАЮ ПРАВО, провели тематичній урок «Стоп насильство» для учнів Сумського вищого професійного училища будівництва та дизайну. Під час заходу присутні були проінформовані про зміни Кримінального кодексу України щодо домашнього насильства, які днями набули чинності.

Так, в ході тематичного уроку молодь дізналася, що відтепер під домашнім насильством розуміється будь-яка дія фізичного, психологічного або економічного насильства, а також погрози вчинення таких дій. Постраждалими визначаються особи, незалежно від того, чи проживають вони спільно зі своїм кривдником, чи ні. Крім того, постраждалою дитиною визначається не лише та, яка зазнала домашнього насильства, а й свідок (очевидець) такої неправомірної дії.

Примітно, що зустріч спеціалістів юстиції з учнями пройшла в формі обговорювань, під час яких підлітки зацікавлено задавали представникам установи питання стосовно зазначеної теми.

Одним із головних питань, яке підіймалося на зустрічі, стало повідомлення про насильство. Детально обговорили куди потрібно звертатися у разі будь-якого прояву жорстокості (до поліції, виконавчих комітетів сільських і селищних рад, органів опіки та піклування, навчальних закладів, установ охорони здоров’я) та записали номер Національної «гарячої» лінії із попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації – 116 123, що діє цілодобово та безкоштовно в межах України.

Юстиція – відкрита для людей!

***

НА СУМЩИНІ ФАХІВЦІ ЮСТИЦІЇ НЕ РАДЯТЬ ДІТЯМ

ПОВОДИТИСЯ АГРЕСИВНО

 

Для того, щоб надати дітям інструменти, які допоможуть їм краще взаємодіяти з однолітками та справлятися зі своїми емоціями, фахівці юстиції, в межах  загальнонаціонального правопросвітницького проекту Міністерства юстиції «Я МАЮ ПРАВО!», протягом тижня проводили по всій області зустрічі з учнями та вчителями на тему булінгу.

Які дії підпадають під ознаки булінгу, за який віднині законом передбачена адміністративна відповідальність – саме такі питання обговорювалися з учнями.

Навчити дитину співчутливості, допомогти їй розібратися зі своїми емоціями та направити їх у правильне русло можуть допомогти дорослі, тому бесіди були проведені і з вчителями, яким, окрім того, наголосили, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу», передбачена відповідальність за приховування випадків булінгу.

Діти та вчителі отримали інформаційні матеріали з покроковою інструкцією, як діяти, якщо дитина стала жертвою булінгу чи агресором, а також у випадку, коли стали свідком булінгу.

Тож учні повинні пам’ятати, що булінг – це не тільки не круто, а відтепер ще й є адміністративним проступком.

 ***

 

«ШЛЮБ ЗА ДОБУ» У ШОСТЦІ: СІМ`Я – ОБЕРІГ ДЛЯ ВОЇНА

З грудня минулого року сучасний та зручний сервіс Міністерства юстиції України «Шлюб за добу» доступний серед інших міст Сумщини і в Шостці.

Молоді пари, які впевнені у своїх почуттях і не бажають чекати з одруженням, можуть скористатися такою послугою.

Завдяки сервісу «Шлюб за добу» поєднали свої долі два люблячі серця: Іван та його друга половинка Маргарита.

Іван є учасником операції об’єднаних сил на сході України, додому прибув у нетривалу відпустку. По-чоловічому рішуче вирішив: хай січневі благословенні святкові дні подарують йому сім`ю. Одруження у красивій залі, щирі вітання, тепер його вдома буде чекати любляча дружина, її кохання буде оберегом для воїна.

Бажаємо молодій парі міцного та щасливого кохання.

 ***

 

БІЛЬШЕ 100 ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ ДЛЯ СИНА ВЛАДИСЛАВА

 

Вже майже рік закон з народною назвою #ЧужихДітейНеБуває успішно працює та приносить свої результати. Держані виконавці з його допомогою стягують заборгованість з батьків, які роками не переймалися сплатою аліментів власним дітям.

Так, чотири обмежувальні постанови та арешт всього майна, застосовані державним виконавцем, посприяли сплаті сумчанином своєму синові майже 82 тисячі гривень аліментної заборгованості та більше 36 тисяч гривень штрафу застосованого за несплату аліментів більше трьох років.

Отже, ініційовані Міністерством юстиції зміни в законодавстві позитивно впливають на боржників-аліментників та змушують їх ставити інтереси дітей на перше місце, як і повинні робити свідомі і відповідальні батьки.

 ***

 

Консультує Міністр юстиції України Павло ПЕТРЕНКО

 

ПРАВО НА СВОЄЧАСНЕ ОДЕРЖАННЯ ВИНАГОРОДИ ЗА ПРАЦЮ ЗАХИЩАЄТЬСЯ ЗАКОНОМ

 

Вітаю! Після звільнення з роботи мені не виплатили частину коштів, які я заробила. Як мені їх повернути і чи понесе колишній роботодавець за це відповідальність?

Іванна Рокитянська

У Конституції України зазначено, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом. Стягнення боргів із заробітної плати на користь працівників є одним із ключових завдань Міністерства юстиції України.

Чи має роботодавець при звільненні виплатити всю суму одразу?

Законодавством встановлений обов’язок роботодавця провести повний розрахунок з працівником в день його звільнення. Якщо працівник в цей день не працював – кошти мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

 

Що робити, якщо не дійшли згоди?

У разі наявності спору між роботодавцем та працівником про розмір сум, належних працівникові при звільненні, роботодавець повинен виплатити не оспорювану суму.

Працівник може стягнути нараховану, але не виплачену заробітну плату в позасудовому та у судовому порядку.

 

Як вирішити спір у позасудовому порядку?

Якщо працівник самостійно не врегулював розбіжності у переговорах з роботодавцем, трудовий спір підлягає розгляду комісією по трудових спорах (у разі її створення). Строк звернення працівника із заявою до комісії не обмежений. Комісія розглядає спір у 10-денний строк з дня подання заяви.

Спори повинні розглядатися у присутності працівника, який подав заяву, представників роботодавця. Розгляд спору за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника при розгляді спору від його імені може виступати третя особа, в тому числі адвокат.

Рішення комісії по трудових спорах підлягає виконанню у 3-денний строк.

 

Який порядок виконання рішення комісії по трудових спорах?

У разі невиконання роботодавцем рішення комісії по трудових спорах працівникові цією ж комісією видається посвідчення, що має силу виконавчого листа. Однак, посвідчення не видається, якщо працівник чи роботодавець звернувся із заявою до суду.

На підставі посвідчення, пред’явленого не пізніше 3 місячного строку до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, виконавець виконує рішення комісії у примусовому порядку.

 

Як звернутися до суду, якщо у позасудовому порядку владнати питання не вдалось?

Для стягнення заборгованості по заробітній  платі працівник може звернутися до суду в порядку:

         наказного провадження (вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати є безспірною);

         позовного провадження (наявний спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати та/або права на її отримання).

Термін звернення до суду з позовом про стягнення заробітної плати не обмежений.

 

Яка процедура в рамках наказного провадження?

Судовий наказ може бути видано у разі якщо заявлено вимогу про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівнику суми заробітної плати.

Заява про видачу судового наказу подається до суду першої інстанції за місцем розташування підприємства або за місцем реєстрації позивача.

 

Які документи необхідно подати і скільки це коштує?

Заява подається у письмовій формі та має містити докази:

·         перебування заявника у трудових відносинах із боржником (наприклад: засвідчені копії наказу про прийняття на роботу, копія трудової книжки, копія трудового договору між роботодавцем і працівником, довідка з місця роботи тощо);

·         підтвердження суми, яка стягується (будь-який належно оформлений документ, що вказує на розмір нарахованої заробітної плати та компенсації за порушення строків її виплати, зокрема, довідка бухгалтерії боржника, розрахунковий лист чи копія платіжної відомості тощо).

При зверненні до суду в порядку наказного провадження з вимогою про стягнення нарахованої, але не виплаченої зарплати судовий збір не сплачується.

 

Як довго чекати рішення?

Суд розглядає заяву про видачу судового наказу протягом п'яти днів з дня її надходження та у разі її задоволення видає судовий наказ.

У разі ненадходження до суду заяви від боржника про скасування судового наказу протягом п'яти днів після закінчення строку на її подання (п'ятнадцяти днів з дня вручення копії судового наказу)  судовий наказ набирає законної сили.

 

Як виконується рішення про стягнення заробітної плати?

Після набрання судовим наказом законної сили стягувачу необхідно подати його до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця для здійснення примусового виконання.

Що зробив Мін’юст для вирішення питання невиплати заборгованої ЗП?

Міністерство юстиції активізувало роботу системи виконання судових рішень. У 2018 році ми розпочали масштабну інформаційну кампанію по стягнення заборгованості з виплати заробітної плати.

У рамках кампанії було створено публічний електронний реєстр підприємств-боржників із виплати заробітної плати: https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors, де кожен зможе перевірити чи сплачує конкретне підприємство зарплату своїм працівникам.  

Крім того, Мін'юст запустив в усіх регіонах штаби з контролю виконання рішень про стягнення заборгованості. У найбільш проблемних областях розпочали роботу окремі мобільні групи. У кожному регіоні створено #ДошкуГаньби злісних неплатників заробітної плати.

 

Куди звертатися за більш детальними консультаціями та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишились запитання, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213-103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

 

  ***

 «ПРАВОВИЙ MessageBox» ПРИБУВ ДО СУМСЬКОЇ СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ

 

ШКОЛИ № 2

 Активно реалізуючи загальнонаціональний правопросвітницький проект Міністерства юстиції «Я МАЮ ПРАВО!», «ПРАВОВИЙ MessageBox», який вже полюбився школярам і став для них товаришем, перебуватиме на цьому тижні у Сумській спеціалізованій школі № 2 ім. Д. Косаренка.

Учні мають змогу дізнатися, як протидіяти булінгу та домашньому насильству. Інформаційні матеріали корисні і для батьків, адже в них описано, як діяти, якщо дитина стала жертвою булінгу чи агресором, коли стали свідком булінгу, а також, як захиститися від домашнього насильства та де отримати допомогу. Вказані й номери телефонів за якими можна звернутися за допомогою: Національної «гарячої» лінії із попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації – 116 123 та єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103.

***

 

ЗАКОН #ЧужихДітейНеБуває АКТИВНО ПРАЦЮЄ

НА СУМЩИНІ

 

«Відмовився від популярності» – чоловік з Глухівщини сплатив 12 тисяч аліментного боргу перед власною дитиною, коли його ім’я потрапило до Єдиного реєстру боржників аліментів, так званої #ДошкиГаньби.

Мешканець міста Тростянець аліменти сплачував на свій власний розсуд, зайвий раз не обтяжуючи себе зобов’язаннями, внаслідок чого заборгував своїй дитині майже 17 тисяч гривень. Однак встановлення тимчасових обмежень, арешту коштів та майна, все ж змусили його сплатити борг.

Сумчанин Дмитро ухитрявся не сплачувати аліменти, поки борг не перевищив 22 тисячі гривень. Після примусових заходів від державного виконавця, під страхом застосування громадських робіт та не бажаючи «потрапити» до Єдиного реєстру боржників, чоловік все ж сплатив заборговані аліменти.

В Шосткинському районі, для того, щоб донька Ганна отримала від свого батька більше 25 тисяч гривень боргу, державним виконавцем були винесені постанови про встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України, керування транспортними засобами, користування зброєю, полювання та накладено арешт на майно і кошти. Окрім того, чоловіком було сплачено більше 4 тисяч гривень штрафу, застосованого до нього за несплату аліментів більше року.

Батько з Лебединського району, який заборгував аліменти на навчання своїм донькам Наталії та Тетяні у розмірі більше 24 тисяч гривень, сплатив їх після застосування до нього державним виконавцем чотирьох постанов про обмеження та накладення арешту на рахунки й майно.

В Білопільському районі донька дочекалася від батька коштів у розмірі 40 тисяч гривень. Підставою для сплати такої суми став протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та направлення його на розгляд до суду.

Хто боїться покарання, а хто народної ганьби, однак результат є – аліментні борги за допомогою закону та державних виконавців все ж сплачуються.

 ***

 

ПРАЦІВНИКИ СУМСЬКОЇ ЮСТИЦІЇ

ВІДЗНАЧИЛИ ДЕНЬ СОБОРНОСТІ СПІЛКУВАННЯМ З ГРОМАДЯНАМИ

 

У День 100-річчя проголошення Акту Злуки сумчани та гості міста зібрались на центральній вулиці біля пам’ятника Шевченка, щоб урочисто згадати історичні події, які стали знаковими для формування сучасної України.

Гарним доповненням до свята стали правові знання від фахівців юстиції Сумщини – спеціалісти приєдналися до заходу, щоб проінформувати громадян про права та можливості їх захисту. Інтерес у містян викликало друковане видання «Юстиція – відкрита для людей».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перейти до вмісту