Новини

Юстиція інформує

ImageКонсультує Міністр юстиції України Павло ПЕТРЕНКО

ВИКЛЮЧНИЙ ЗАХІД – ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ. ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ

Доброго дня! Мій чоловік зовсім забув про свою дитину – вже 10 років не бере жодної участі у її житті. Підкажіть, чи можна його позбавити батьківських прав і як це зробити?

Олена Михайлок

Інститут позбавлення батьківських прав залишається виключним, крайнім заходом впливу на батьків, які недобросовісно виконують свої обов’язки щодо виховання та утримання своїх дітей.

Що може стати причиною позбавлення батьківських прав?

Сімейний кодекс України містить виключний перелік підстав позбавлення батьківських прав, якщо батьки:

1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоровя і протягом 6 місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

2) ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;

3) жорстоко поводяться з дитиною;

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 

6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

 

Що потрібно для позбавлення батьківських прав?

Для позбавлення батьківських прав необхідно:

®   встановити, що особа свідомо порушує батьківські обов’язки, злісно не виконує вимоги та рекомендації органів опіки і піклування, служб у справах неповнолітніх, навмисно ухиляється від лікування;

®   звернутись до органу опіки та піклування з тим, щоб отримати висновок щодо умов життя і виховання дитини, поведінку батьків, їх взаємини з дітьми та відношення до виконання своїх батьківських обов'язків;

®   звернутись до суду з заявою про позбавлення батьківських прав.

 

Хто може звернутися до суду?

Суд розглядає справи про позбавлення батьківських прав за заявою:

1.    одного із батьків, опікуна, піклувальника, особи, в сім’ї якої проживає дитина;

2.    закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, в якому вона перебуває;

3.    органу опіки та піклування;

4.    прокурора;

5.    самої дитини, яка досягла чотирнадцяти років.

Справи про позбавлення батьківських прав розглядає суд за місцем реєстрації того з батьків, якого хочуть позбавити прав.

При розгляді судом таких питань є обовязковою участь органу опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок щодо обставин справи.

 

Які права втрачають батьки, позбавлені батьківських прав?

1) особисті немайнові права щодо дитини (наприклад, право вирішувати питання виховання дитини та навіть вільно спілкуватися з нею, право давати дозвіл на зміну дитиною свого ім’я, прізвища чи імені, право визначати місце проживання дитини та дозволяти чи забороняти її виїзд за кордон тощо);

2) перестають бути законним представником дитини (не можуть представляти без окремої довіреності її інтереси в судах чи інших органах);

3) втрачають права на будь-які пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми;

4) не можуть бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником (тобто не зможуть усиновити іншу дитину);

5) не можуть одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вони могли б мати у разі своєї непрацездатності; 

6) втрачають інші права, засновані на спорідненості з дитиною (наприклад, їх дитина може бути усиновлена без їх згоди, як батьків);

7) втрачають право на спадкування після дитини (крім випадків, коли це передбачене заповітом дитини).

Слід зауважити, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обовязку утримувати дитину. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Якими будуть наслідки позбавлення батьківських прав?

Позбавлення батьківських прав одного з батьків. Дитина залишається жити з другим з батьків. Суд може прийняти рішення про виселення того з батьків, хто позбавлений батьківських прав, з житла, в якому він проживає з дитиною, якщо у нього є інше житло, або примусово поділити житло чи зобов'язати здійснити його примусовий обмін.

Позбавлення батьківських прав обох батьків. Дитина передається під опіку органам опіки та піклування. Ці органи вирішують, яким особам або установам слід передати дитину на виховання. Вони призначають опікуна (піклувальника) (наприклад, дитина може бути передана на виховання бабусі та дідусю, повнолітнім брату та сестрі, іншим родичам дитини, мачусі, вітчиму, які виявили таке бажання та звернулися з відповідною заявою) або, враховуючи вік та стан її здоров'я, обирають інші форми влаштування дітей, зокрема: усиновлення, передача дитини до прийомної сім’ї, до дитячого будинку сімейного типу, патронатному вихователю, інших спеціальних закладів для дітей, позбавлених батьківського піклування.

Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію?

Детальну консультацію можна отримати у системі безоплатної правової допомоги. Перелік суб’єктів безоплатної правової допомоги на Сумщині можна отримати за посиланням: http://sumyjust.gov.ua/bezoplatna-pravova-dopomoga/.

 
***
 Міністерство юстиції в рамках 

проектів демократичного врядування, які впроваджуються Програмою розвитку ООН в Україні за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії ініціює проведення триденного тренінгу для державних службовців та представників громадського сектору: «Підхід, що заснований на правах людини, у розробленні та реалізації проектів та програм місцевого та регіонального розвитку».

Мета тренінгу - сформувати в учасників та учасниць основні теоретичні знання та практичні навички щодо застосування підходу, заснованого на правах людини, в реалізації проектів та програм місцевого та регіонального розвитку.

Програма навчання охоплюватиме три тематичні модулі:

1) Права людини та розвиток.

2) Підхід, що заснований на правах людини, його суть, мета та основа.

3) Стратегія та планування місцевих проектів та програм з використанням підходу, що базується на правах людини.

До участі у тренінгу запрошуються представники та представниці органів державної влади, органів місцевого самоврядування, відповідальні за планування місцевих програм розвитку, або представники юридичних служб відповідних органів, лідери та активісти інститутів громадянського суспільства, та працівники інших організацій, залучених до роботи з органами влади в рамках аналізу, планування, розробки, реалізації та моніторингу місцевих програм розвитку.

Тренінг проводитиметься громадською організацією «MART» для учасників та учасниць з областей: Харківська, Дніпропетровська, Донецька, Луганська, Сумська у м. Дніпро - 1-3 серпня 2018 року.

Усі бажаючі мають заповнити заявку за наступним посиланням: https://goo.gl/lRmBZl

***
  

ДЛЯ ЖИТЕЛЯ ТРОСТЯНЦЯ ТЯГАР АЛІМЕНТНОГО БОРГУ

 ВИЯВИВСЯ ЗАНАДТО ВАЖКИМ

            Мешканець Тростянця заборгував понад 20 тисяч гривень аліментів своїй вже повнолітній дитині, бо не систематично сплачував їх до досягнення нею 18-річного віку. Погашати її не поспішав, доки борги не затиснули його з двох боків і не стали на заваді в реалізації запланованого.

            Чоловік влаштувався на роботу водієм, проте винесення постанови про тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами поставило під загрозу його подальшу діяльність. Також, горе-батько хотів вчинити певні нотаріальні дії, проте наявність його прізвища в реєстрі боржників та арешт майна завадили це зробити.

            Аліментникові не залишалось нічого іншого як сплатити борг, щоб повернути своє життя у звичне розмірене русло.

            Чужих дітей не буває! Закон – один для всіх!

 

#ЧужихДітейНеБуває #MinJust4U #ЯМП! #ЯМАЮПРАВО! #СКАЗАНО_ЗРОБЛЕНО

***

РОБОЧА ЗУСТРІЧ ФАХІВЦІВ ЮСТИЦІЇ

З ПРЕДСТАВНИКАМИ НАЦПОЛІЦІЇ

           

Серйозно про важливе – сьогодні відбулась робоча зустріч фахівців юстиції Сумщини з представниками Головного управління Національної поліції в Сумській області.

Предметом обговорення стало питання практичного застосування до злісних неплатників аліментів обмежень у праві керування транспортними засобами  та користування зброєю. Окреслили шляхи подальшої взаємодії в процесі реалізації Закону #ЧужихДітейНеБуває та обмін корисною актуальною інформацією для використання в своїй діяльності та досягнення дієвих результатів.

Нагадуємо, Міністерством юстиції України ініційована друга хвиля законодавчого посилення відповідальності неплатників аліментів.

Серед новацій – додаткові фінансові санкції для батьків-боржників, автоматизований арешт їх коштів, кримінальна відповідальність за ухилення від відпрацювання боргу перед своїми дітьми на суспільно-корисних роботах, а також можливість втратити чиновницьке крісло за борг перед дитиною.

 

#ЧужихДітейНеБуває #MinJust4U #ЯМП! #ЯМАЮПРАВО! 

 

 

 

 

 

 

 

  

Перейти до вмісту