Антикорупційна діяльність,  Новини

Національне агентство з питань запобігання корупції інформує

Понад півтора місяця триває кампанія декларування-2024.

Минулого тижня до контакт-центру НАЗК найчастіше надходили питання щодо декларацій кандидата на посаду, сум видатків і розмірів правочинів, які повинні зазначатися в декларації, та в якому випадку вказується сума внесених коштів внаслідок періодичного користування кредитним лімітом. Відповіді читайте нижче:

Чи потрібно подавати щорічну декларацію за минулий рік особам, які вперше призначаються на посаду в період кампанії декларування та подали декларацію кандидата на посаду?

Так, потрібно. Наприклад, декларація кандидата на посаду була подана у січні 2025 року й охоплювала 2024 звітний рік. Особу було призначено на посаду в період з 1 січня до 31 березня 2025 року включно. За таких обставин вона зобов’язана подати щорічну декларацію з позначкою “я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування” за 2024 рік із зазначенням посади, яку вона обіймає на момент подання першої щорічної декларації.

Водночас якщо особа, у якої виник обов’язок подати декларацію кандидата на посаду, незалежно від обставин вже подала щорічну декларацію (з будь-якою позначкою) за минулий рік, декларація кандидата на посаду за цей період не подається.

Більше інформації про види декларацій та порядок їх подання — за посиланням https://wiki.nazk.gov.ua/4154/

Чи всі видатки та правочини, здійснені у звітному періоді, зазначаються в декларації?

Ні.

Видатки декларуються, лише якщо:

▪️ їхній розмір (разовий видаток) перевищує 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що відповідно до законодавства https://bit.ly/3X7uAv8 у 2024 та 2025 роках дорівнює 151 400 грн;

▪️ якщо їх здійснив сам декларант;

▪️ видатки здійснені у звітному періоді.

Правочини, які не спричинили разового видатку у звітному періоді, підлягають відображенню лише за наявності сукупно таких факторів:

▪️ вартість предмета правочину перевищує 50 прожиткових мінімумів;

▪️ правочин вчинений у звітному періоді;

▪️ внаслідок цього правочину у суб’єкта декларування виникає або припиняється право, виникає фінансове зобов’язання.

Правочини та видатки, розмір яких не визначений, або менший ніж 50 прожиткових мінімумів, а також видатки та правочини членів сім’ї в декларації не відображаються.

Зауважимо, що кандидати на посаду не заповнюють цей розділ, тому у деклараціях цього виду він заблокований.

Додаткова інформація щодо заповнення розділу “Видатки та правочини суб’єкта декларування” – тут https://wiki.nazk.gov.ua/0278/

Чи потрібно заповнювати розділ “Фінансові зобов’язання”, якщо у звітному періоді внаслідок періодичного користування кредитним лімітом загальна сума внесених коштів на погашення кредиту перевищує 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб?

Потрібно лише у випадку, якщо суб’єкт декларування або член його сім’ї одноразово скористалися кредитними коштами, розмір яких перевищує 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб незалежно від погашення станом на кінець звітного періоду, або залишок заборгованості на останній день звітного періоду перевищив 151 400 грн.

Наприклад, суб’єкт декларування має кредитний ліміт 150 000 грн та періодично ним користується, витрачаючи в середньому на місяць 20 000 грн кредитних коштів, які повертає у наступному місяці. У виписці з банку зазначено, що у звітному періоді розмір коштів на погашення основної суми позики становив 240 000 грн. Не зважаючи на те, що на погашення суми заборгованості було сукупно внесено понад 50 прожиткових мінімумів, інформація про це зобов’язання не зазначається в декларації, оскільки жодного разу у звітному періоді розмір використаних одноразово кредитних коштів не перевищував 151 400 грн.

Докладніше про декларування фінансових зобов’язань — читайте за посиланням https://wiki.nazk.gov.ua/0277/

Перейти до вмісту