Новини

Юстиція інформує

ImageДВОХ САМОВПЕВНЕНИХ ЖИТЕЛІВ СУМЩИНИ БУЛО ПОКАРАНО ЗА ЗУХВАЛЕ СТАВЛЕННЯ ДО БАТЬКІВСТВА

Розлучення часто дає поштовх, що знижує рівень відповідальності у батьків перед дитиною. Так починають виникати штучні перепони, які стають на заваді своєчасної виплати аліментів та, як наслідок, сприяють зростанню заборгованості.

Мешканець Лебединського району ледве не позбавив себе поїздки за кордон. Розлучення викликало у чоловіка марні сподівання на те, що, завершивши стосунки з дружиною, йому не доведеться витрачатися на дитину. Проте ні борг у 19 тисяч гривень, ні порушені економічні права двох доньок без справедливого покарання не залишились. Фахівці юстиції Сумщини застосували до батька важелі впливу, передбачені ініційованим Мін’юстом законом #ЧужихДітейНеБуває. Зокрема обмежили громадянина у праві перетину меж держави. Врешті-решт чоловік все ж таки вирушив у подорож, оскільки переконався, що краще сплатити борг у повному обсязі, ніж вести марну боротьбу з правовими санкціями.

Інший житель Лебединщини також став стороною виконавчого провадження з наявним боргом перед неповнолітнім сином у розмірі понад 18 тисяч гривень. Добровільно сплачувати затримані аліменти містянин не бажав, тому юристи використали заходи примусу, які дозволили переконати його в неправильному ставленні до дитини та її потреб. В результаті примусових заходів чоловік був змушений погасити заборгованість у повному обсязі та налагодити добрі стосунки з родиною, оскільки лише одним ігноруванням встановлених обмежень неплатник їх не позбувся б.

До речі, діти на Лебединщині з початку 2019 року отримали понад 5 мільйонів гривень аліментів.

***

МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ КОНСУЛЬТУЄ В РАМКАХ ПРОЄКТУ «Я МАЮ ПРАВО!»: що потрібно знати про договір довічного утримання (догляду)?

Багатьом з нас знайома ситуація, коли літні люди, які не спроможні самі забезпечувати власні потреби, змушені звертатися за допомогою до сторонніх осіб. У більшості випадків, на користь цих осіб, укладаються договори, в результаті чого вони стають власниками нерухомого майна, а літні люди залишаються на вулиці. Юридична необізнаність громадян – головна причина таких негативних наслідків. Таким чином виникає питання: як уберегти себе від шахраїв та відчути захищеність?

Що таке договір довічного утримання?

Договір довічного утримання (догляду) – домовленість двох сторін, за якою одна сторона (відчужувач) передає у власність другій стороні (набувачеві) житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов'язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно.

Договір довічного утримання вважається укладеним з моменту передання майна.

Хто є сторонами у даному договорі?

Сторонами договору є відчужувач та набувач. Відчужувачем може бути фізична особа незалежно від віку та стану здоров’я. Набувачем може бути фізична (кілька фізичних осіб) або юридична особа.

Яка форма укладення договору довічного утримання?

Для договору довічного утримання (догляду) передбачена обов’язкова письмова форма та нотаріальне посвідчення. Недотримання цієї вимоги тягне за собою визнання договору недійсним.

У свою чергу, нотаріус, завіряючи договір, повинен перевірити документи, необхідні для відчуження майна. Якщо предметом договору є нерухомість, то такий договір підлягає обов’язковій державній реєстрації.

Які обов’язки покладаються на сторони за договором довічного утримання (догляду)?

Виконання договору полягає у надання всіх видів матеріального забезпечення у натурі відповідно до змісту договору. При укладанні договору довічного утримання сторони повинні визначити всі види матеріального забезпечення, обсяг, способи та форми догляду, їх періодичність, якість та зміст, наприклад:

·        вид і кількість харчування – скільки разів на добу, калорійність та окремі елементи;

·        медичне обслуговування – вид послуги медичного обслуговування, які ліки необхідні, їх кількість і приблизна вартість;

·        матеріальне забезпечення – чітко визначена грошова сума, черговість виплат грошових сум тощо.

У разі смерті відчужувача набувач зобов’язаний поховати його, навіть якщо це не було передбачено договором довічного утримання. Якщо частина майна відчужувача перейшла до його спадкоємців, витрати на його поховання мають бути справедливо розподілені між ними та набувачем.

За договором довічного утримання можливий перехід обов’язків набувача у разі його смерті до спадкоємців, яким надходить відчужуване за договором майно. Якщо спадкоємці відмовляються від майна, воно повертається відчужувачу, а договір вважається припиненим.

Якщо договір довічного утримання укладений щодо майна, що є у спільній сумісній власності?

Майно, що належить кільком фізичним особам чи подружжю (або одному з подружжя) на праві спільної сумісної власності, може бути відчужене на підставі договору довічного утримання.

Співвласники майна, а також подружжя за договором довічного утримання повинні передати набувачеві майно, останній, у свою чергу, повинен надати відчужувачам (кожному окремо) належне утримання.

У разі смерті одного із відчужувачів, оскільки виконання було призначене безпосередньо особисто для відчужувача, договір припиняється. Набувач у свою чергу продовжує утримувати іншого співвласника, який залишився.

Якщо відчужувачем є один із співвласників майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, договір довічного утримання (догляду) може бути укладений після визначення частки цього співвласника у спільному майні або визначення між співвласниками порядку користування цим майном.

Яким чином вносяться зміни до договору?

Сторони в договорі можуть передбачати заміну майна, яке було передане набувачеві. Тобто набувач та відчужувач за певних обставин, які виникли у процесі дії договору довічного утримання, можуть домовитися про заміну речі на іншу. У цьому разі обсяг обов’язків набувача може бути за домовленістю сторін змінений або залишений незмінним.

Коли припиняється дія договору?

Смерть відчужувача майна є однією з умов припинення договору довічного утримання.

Договір довічного утримання може бути розірваний лише на підставі рішення суду:

·        на вимогу відчужувача або третьої особи у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов’язків, незалежно від їх вини;

·        на вимогу набувача.

Однак, варто пам’ятати:

·        невиконання обов’язків або неналежне виконання обов’язків не завжди призводить до припинення договору. Відчужувач вправі пред’явити позов про відшкодування збитків. У винятковому випадку існує можливість подати позов не про припинення дії договору довічного утримання, а про обов’язок набувача виконати в натурі обов’язки, взяті на себе, або про стягнення грошової компенсації всіх видів матеріального забезпечення, вказаних у договорі;

 

·        набувач вправі припинити договір тільки в тому випадку, коли через незалежні від нього обставини його майнове становище змінилося настільки, що він не в змозі надавати набувачеві належне матеріальне забезпечення, обумовлене в договорі. У разі розірвання договору у зв’язку з неможливістю його подальшого виконання набувачем з підстав, що мають істотне значення, суд може залишити за набувачем право власності на частину майна, з урахуванням тривалості часу, протягом якого він належно виконував свої обов’язки за договором.

Яка відмінність між договором довічного утримання, договором дарування та заповітом?

Документ

Суть

Право власності на майно після підписання

Внесення змін

Розірвання договору

Умова про надання підтримки

Договір довічного утримання

Відчужувач передає у власність набувачеві житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов'язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно.

1.      Право власності на майно переходить набувачу.

2.      Але набувач до смерті відчужувача  не має право  продавати, дарувати, міняти, передавати в заставу таке майно.

 

В процесі дії договору довічного утримання сторони можуть домовитися про заміну майна на інше і у зв’язку з цим на зміну обов’язків набувача майна.

Договір може бути розірваний за рішенням суду

Набувач майна зобов’язаний забезпечувати відчужувача довічним утриманням

Договір дарування

Дарувальник передає або зобов’язується передати  в майбутньому обдарованому  безоплатно майно (дарунок) у власність

 

Право власності на майно переходить обдарованому, який має право:

 

·  вимагати передачі йому майна;

·  проживати у подарованому будинку;

·   вимагати від дарувальника висилитися із житла;

·  заборонити дарувальнику користуватися майном

 

Внесення змін до договору законодавством не передбачено

Договір дарування може бути розірваний дарувальником:

 

·  щодо нерухомих речей чи іншого цінного майна, якщо обдарований умисно вчинив злочин проти життя, здоров'я, власності  дарувальника, його родичів;

 

·  якщо обдаровуваний вчинив умисне вбивство дарувальника, спадкоємці дарувальника мають право вимагати розірвати договір;

 

 

·  якщо обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність;

 

·  якщо внаслідок недбалого ставлення обдаровуваного до речі, що становить історичну, наукову, культурну цінність, може бути знищена або істотно пошкоджена

 

За домовленістю сторін, але без права вимоги такої підтримки від іншої сторони

 Заповіт

Особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті

 

 

Право власності   на майно залишається у спадкодавця. Спадкоєцям таке право перейде лише після смерті спадкодавця.

 

Зміни можуть вноситися в будь-який час

В будь-який час заповіт може бути скасований, або складений новий заповіт, що автоматично скасовує попередній

За домовленістю сторін, але без права вимоги такої підтримки від іншої особи

 

Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишились питання з цього приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

 ***

 

МАЄШ БОРГИ ПО АЛІМЕНТАХ – ДОПОМОГИ ВІД ДЕРЖАВИ НЕ ОЧІКУЙ

 

Мешканцям Сумської області, які мають заборгованість по сплаті аліментів понад 3 місяці, житлова субсидія не призначатиметься. Дані вимоги передбачені Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 14.08.2019 року № 807.

Згідно з нормами Постанови, житлова субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників https://erb.minjust.gov.ua, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад 3 місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).

«Разом з тим, батькам варто пам’ятати, що заборгованість по аліментах можна відпрацювати на суспільно корисних роботах. До речі, в Сумській області від виконання боржниками примусових робіт на користь дітей надійшло понад 300 тисяч гривень. Така трудова форма погашення аліментних боргів має три важливих фактори: для громадян – сплату боргів та отримання субсидії, для дітей – належна фінансова підтримка, а суспільство отримає допомогу у сфері благоустрою населеного пункту», – зазначає очільниця юстиції Сумщини Ірина Свистун. 

На даний момент у Єдиному реєстрі боржників перебуває майже 3,5 тисячі жителів Сумщини. Між тим, завдяки дієвим важелям впливу ініційованого Мін’юстом закону #ЧужихДітейНеБуває, з початку 2019 року в області на користь підростаючого покоління стягнуто 130 мільйонів гривень аліментів.

 

  ***

ФАХІВЦІ ЮСТИЦІЇ ПРОВЕЛИ ПЕРШІ ЗАНЯТТЯ ДЛЯ СТУДЕНТІВ «УНІВЕРСИТЕТУ ІІІ ВІКУ»

 

Навчатися новому завжди корисно, і вік – цьому ніколи не стоїть на заваді. Так мотивуються студенти «Університету ІІІ віку», який був організований Сумським міським центром соціального обслуговування.

Для людей поважного віку були проведені перші лекції. Фахівці юстиції в якості спікерів долучились до процесу навчання. Вони розповіли про напрямки роботи та структурні підрозділи управління юстиції Сумщини.

Правники, в тому числі, зазначили, що наразі працює зручний сервіс для громадян – он-лайн будинок юстиції (https://online.minjust.gov.ua), на сайті якого є сервіси, використання котрих допоможе внести зрозумілі та корисні зміни у життя пересічних громадян. Подібний інтернет ресурс передбачає надання таких послуг:

·        реєстрація бізнесу та громадських об’єднань;

·        повторна видача документів;

·        інформація з реєстрів;

·        sms-маяк;

·        отримання електронного цифрового підпису.

 

 ***

РОБОТУ КРАЩЕ ОБИРАТИ ЗА ВЛАСНИМ БАЖАННЯМ, А НЕ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ

Постанова суду про відпрацювання суспільно корисних робіт стала ефективним способом забезпечення виконання аліментних зобов’язань. Подібне покарання не дозволяє боржникам виправдовуватись відсутністю місця роботи та, як наслідок, доходу.

Небажання працювати подарувало чоловікові купу вільного часу, яку він повністю приділяв веденню антисоціального способу життя. Наслідком такої життєвої позиції стало накладене вето на сплату аліментів. Довіра до батька поступово згасала, а борг накопичувався, подібний розвиток подій не залишив осторонь фахівців юстиції Сумщини.

Правники відкрили виконавче провадження та ознайомили неплатника із санкціями закону #ЧужихДітейНеБуває. Кролевчанина було обмежено у правах, а на його кошти та майно накладено арешт. Тривала несплата аліментів дозволила юристам скласти протокол про адміністративне правопорушення, пізніше його було позитивно розглянуто у суді. Відпрацьовані чоловіком години зменшили заборгованість перед родиною на більш ніж 2 тисячі гривень. Наступні заходи примусу зведуть борг на нівець.

Варто зазначити, що з початку 2019 року на Кролевеччині діти отримали 3,7 мільйона гривень аліментних коштів. 

 

  ***

«ВІДКРИТІ ДВЕРІ» ДО ЮСТИЦІЇ ЗАПРОСИЛИ СТУДЕНТІВ

 

Студенти Сумського національного аграрного університету відвідали управління юстиції. Приводом для гостин став «День відкритих дверей», який був організований для майбутніх правників.

Університетська молодь познайомилась з роботою органу, що реалізує державну правову політику та допомагає населенню в розумінні й захисті своїх прав. Студентам детально розповіли про завдання та специфіку діяльності управління юстиції, а також його структурних підрозділів. Фахівці звернули увагу на ініційований Мін’юстом правопросвітницький проєкт «Я МАЮ ПРАВО!», який через свої кампанії інформує громадян щодо їх правових можливостей.

Охочим пройти стажування повідомили про наявність онлайн сервісу «Соціальний ліфт» (https://online.minjust.gov.ua/sotsialnyj-lift/) , що дає можливість на короткий термін долучитися до команди спеціалістів та побачити правничі будні. Особам, які виявили бажання у майбутньому стати співробітниками, було повідомлено про особливості приймання та проходження служби в органах юстиції.

 

  ***

ЗАХИЩЕНІ ВІЙСЬКОВІ – ЗАХИЩЕНА ДЕРЖАВА

 

Відповідно до Конституції, захист суверенітету і територіальної цілісності України є не тільки найважливішими функціями держави, а й справою всього українського народу. Служба у Збройних Силах є відповідальним обов’язком, від виконання якого залежить безпека всієї країни.

Призовники та військовослужбовці за контрактом під час зустрічі з фахівцями юстиції Сумщини мали змогу дізнатися про свої права та гарантії їх захисту. Правники ознайомили аудиторію з правопросвітницької  кампанією #ПраваЗахисників, яка реалізована в рамках загальнонаціонального проєкту від Мін’юсту «Я МАЮ ПРАВО!». Проаналізувавши почуту інформацію, громадяни почали цікавитись більш детально з приводу пільг, грошової компенсації додаткових відпусток тощо. Переглянуті в ході зустрічі відеоматеріали щодо зазначеної теми, дали відповіді на запитання та підвищили правову обізнаність присутніх.

Юристи зазначили, що учасники бойових дій мають право на отримання безоплатної правової допомоги:

·  Первинної:

         отримання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань;

         складення заяв, скарг та інших документів;

         допомога в забезпеченні доступу до вторинної правової допомоги та медіації.

·   Вторинної:

         захист у кримінальних провадженнях;

         представництво в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування;

         складення документів процесуального характеру стосовно питань, пов’язаних з соціальним захистом.

 

  ***

67 ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ БОРГУ СТАЛИ ПРИЧИНОЮ ВІДМОВИ У ПЕРЕТИНІ КОРДОНУ

 

При перетині державного кордону мешканець Шосткинського району отримав відмову через 67-тисячний борг по аліментах. Дане тимчасове обмеження неплатників є одним із дієвих важелів впливу закону #ЧужихДітейНеБуває, який передбачає посилення відповідальності за недбале ставлення до підростаючого покоління.

«Шосткинець тривалий час ігнорував свого 13-річного сина Сашка, внаслідок чого утворився борг у розмірі 56 тисяч гривень.  Байдужа поведінка чоловіка призвела не тільки до накладення фахівцями юстиції 11-тисячного штрафу, а й до обмеження його у низці свобод, зокрема у праві виїзду за межі України. Варто зазначити, що саме цей примусовий захід став вирішальним на шляху погашення заборгованості – громадянину відмовили у перетині кордону, коли той у справах прямував до сусідньої країни. Аби не скасовувати заплановану поїздку, батькові нічного не залишалось як погасити борг у повному обсязі, а це 67 тисяч гривень», – розповіла керівник юстиції Сумщини Ірина Свистун.

До речі, цьогоріч аліментники Сумщини сплати своїм чадам понад 135 мільйонів гривень, з них на Шосткинщині – 8,6 мільйона гривень.

 

 

 

 

 

 

 

 

Перейти до вмісту