Новини

Юстиція інформує

ImageЩО РОБИТИ У РАЗІ ОТРИМАННЯ ПЛАТІЖКИ НА ГАРЯЧУ ВОДУ ТА ТЕПЛО З ЗАВИЩЕНОЮ ЦІНОЮ

З метою захисту прав споживачів від неправомірних тарифів фахівці юстиції Сумщини інформують громадян щодо порядку дій у разі порушень їхніх прав.

Варто зазначити, що нещодавно Урядом була прийнята відповідна постанова, яка запроваджує граничні ціни на послуги з постачання теплової енергії та гарячої води на майбутній опалювальний період. Так, вартість тепла була зафіксована на рівні 1400 гривень за 1 Гкал (за умови наявності лічильника) або 35,21 гривні за 1 квадратний метр (у разі відсутності приладу). Гранична вартість гарячої води для жителів Сумщини в разі наявності сушарок становить 83,66 гривні за кубічний метр, при відсутності сушарок – 75,74 гривні.

«Органи місцевого самоврядування повинні до початку опального сезону 2019/2020 років привести тарифи до обґрунтованого рівня. Кожен мешканець області може перевірити на офіційному веб-сайті місцевого органу, який встановлює тариф на послуги теплопостачання та постачання гарячої води, чи здійснено перерахунок цих тарифів відповідно до урядової постанови», – зазначає очільниця юстиції Сумщини Ірина Свистун.

Вона додала, якщо орган місцевого самоврядування залишив тарифи завищеними, громадянам необхідно:

1.      Звернутися на Урядову гарячу лінію за номером 1545 або направити звернення на адресу Уряду (01008, Київ, вулиця Михайла Грушевського, 12/2), повідомивши про бездіяльність органів місцевого самоврядування щодо перерахунку тарифів на послуги з постачання теплової енергії та гарячої води.

2.      Звернутися до органу місцевого самоврядування з вимогою щодо виконання рішення Уряду. Зразок вимоги можна завантажити за посиланням – https://minjust.gov.ua/news/info/zrazki-dokumentiv-schodo-pererahunku-tsini-na-opalennya

 

БЕЗОПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА В УКРАЇНІ – УСПІШНА Й ДІЄВА

 

Консультує Міністр юстиції України Павло Петренко

 

Доброго дня, пане Міністре! Так трапилося в моєму житті, що потребую звернутися до адвоката за консультацією. Я сирота, працюю, але отримую мінімальну зарплату і платити за послуги адвоката не в змозі. Знайомі розповіли мені про те, що можна отримати державну безкоштовну правову допомогу. Розкажіть, будь ласка, що це і чи маю я право на таку допомогу?

Катерина Прибережна

 

Право на безоплатну правову допомогу – гарантована Конституцією України можливість отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість для певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу, у випадках передбачених Законом України «Про безоплатну правову допомогу»

 

Що таке безоплатна правова допомога?

Це правова допомога, яка гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел, які не заборонені законом. Безоплатна правова допомога  може бути первинною або вторинною.

У чому різниця між первинною та вторинною правовою допомогою?

Безоплатна первинна правова допомога (далі – БППД) полягає в інформуванні особи про її права і свободи, порядок їх реалізації, відновлення у випадку їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

 БППД включає такі види правових послуг:

·         надання правової інформації;

·         надання консультацій і роз'яснень з правових питань;

·         складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);

·         надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Безоплатна вторинна правова допомога (далі – БВПД) полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя, і включає такі види правових послуг:

·        захист від обвинувачення;

·        здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на таку допомогу в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;

·        складання документів процесуального характеру.

Хто має право на безоплатну первинну правову допомогу?

Отримати безоплатну правову допомогу можуть громадяни України та іноземні громадяни, особи без громадянства, біженці чи особи, які потребують додаткового захисту, які перебувають під юрисдикцією України.

Хто може отримати безоплатну вторинну правову допомогу?

Право на БВПД мають такі категорії осіб:

·        особи, якщо їхній середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, а також особи з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів (4014 грн) для непрацездатних осіб;

·        діти, у тому числі діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту;

·        внутрішньо переміщені особи та громадяни України, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб;

·        особи, до яких застосовано адміністративне затримання чи адміністративний арешт;

·        особи, які відповідно до положень кримінального процесуального законодавства вважаються затриманими;

·        особи, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту»;

·        ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту;

·        особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;

·        особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі.

 

Чи може бути відмовлено  у наданні безоплатної вторинної правової допомоги?

Так, існують підстави для відмови в наданні безоплатної вторинної правової допомоги, зокрема:

·        особа не належить до жодної з категорій осіб, які можуть претендувати на надання БВПД; 

·        надання неправдивих відомостей про себе або фальшивих документів, з метою віднесення до однієї із категорій осіб, які мають право на БВПД;

·        вимоги особи про захист або відновлення її прав є неправомірними;

·        особі раніше надавалася БВПД з одного і того ж питання;

·        особа використала всі національні засоби правового захисту у справі, з якої звертається за наданням БВПД.

 

Як отримати допомогу?

 

Отримати правову допомогу можна, особисто звернувшись до найближчого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги. Контакти центрів та бюро ви можете знайти за адресою www.legalaid.gov.ua 

 

Додатково для надання правових консультацій для вас цілодобово функціонує контакт-центр системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.

Окремо зазначу, що система надання безоплатної правової допомоги – це один з найуспішніших проектів Уряду Володимира Гройсмана.

Зараз в Україні працює 428 бюро правової допомоги, 23 регіональних та 84 місцевих центрів, загалом 535 точок доступу до правових послуг. Фактично, відділення мережі представлені по всій країні: від великого міста до найменшої ОТГ.

Ми постійно працюємо над розширенням доступу до послуг. Починаючи з листопада минулого року, особи з вадами слуху отримали можливість звернутися до контактного центру системи надання безоплатної правової допомоги та отримати консультації і роз’яснення з правових питань.

Більше того, використання електронного цифрового підпису (ЕЦП) значно спрощує доступ до документів, які підтверджують право людини на безоплатну вторинну правову допомогу.

Система безоплатної правової допомоги розвивається і на сьогодні є однією з найуспішніших систем безоплатної правової допомоги в Європі.

 

ПОНАД 3,5 ТИСЯЧІ СУМЧАН НЕ ЗМОЖУТЬ З 4 СЕРПНЯ ПОЛЮВАТИ

Менш ніж за місяць в Сумській області розпочнеться сезон полювання на пернату дичину. Проте не всі охочі зможуть організувати своє дозвілля, адже злісних неплатників аліментів фахівці юстиції Сумщини обмежили у праві полювання.

«Всіх, хто має заборгованість по сплаті аліментів понад 6 місяців, державні виконавці тимчасово позбавляють у низці прав, зокрема у праві полювання, що передбачено новелами ініційованого Міністерством юстиції України закону #ЧужихДітейНеБуває. Так, 3 520 мешканців Сумської області не зможуть долучитися до сезону полювання, який в регіоні розпочнеться вже 4 серпня, якщо не сплатять заборгованість по аліментах в повному обсязі», – розповіла очільниця юстиції Сумщини Ірина Свистун.

Вона також додала, що завдяки дієвим важелям впливу чинного законодавства фіксуються колосальні результати – з початку року на користь дітей Сумщини стягнуто 79 мільйонів гривень.

 

 ***

СУМЧАНИН ЗА 3 РОКИ ЗАРОБИВ ЗА КОРДОНОМ 114 ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ БОРГУ

Довгий час робота за кордоном створювала для неплатників аліментів ту необхідну відстань між їхніми родинами, що дозволяла бути в безпеці від  виконання батьківського обовязку. Проте дієві та прогресивні зміни у законодавстві України дозволили суттєво знизити рівень недобросовісного батьківства.

Сумчанин вдало влаштував своє особисте життя за кордоном, наявність роботи та відсутність батьківського клопоту допомагали жити у своє задоволення та накопичити борг по сплаті аліментів у понад 71 тисячу гривень.

З метою примусового виконання батьківського обовязку та покращення матеріального становища доньки боржника, фахівцями юстиції Сумщини було вчинено ряд дій примусового характеру, що передбачений чинним законодавством.

Накладені обмеження у використанні деяких прав дали про себе знати під час чергового перетину меж держави, коли батько не зміг виїхати у відрядження. З метою усунення незручностей чоловік був вимушений зявитися до відділу виконавчої служби. Дізнавшись, що в додаток до вже застосованих санкцій йому загрожує адміністративна відповідальність у вигляді суспільно корисних робіт, він змінив своє відношення до родини.

Під час розгляду в суді протоколу про адміністративне правопорушення, батьком був сплачений повністю борг по аліментах, штраф у розмірі 50%, який був накладений за несвоєчасні виплати впродовж 3 років та сягнув понад 35 тисяч гривень, а також виконавчий збір на користь держави у сумі 7 тисяч гривень.

 

ЯК ОТРИМАТИ  #ЧеснуПлатіжку ЗІ СПРАВЕДЛИВОЮ ЦІНОЮ, ІНФОРМУЄ ЮСТИЦІЯ СУМЩИНИ

Несправедливі тарифи на постачання тепла та гарячої води, стали поштовхом для Міністерства юстиції України у проведенні аналізу правомірності ціноутворення таких грошових нарахувань.

Фахівці юстиції Сумщини активно інформують громадян з метою підвищення рівня їх обізнаності щодо правильного нарахування оплати за послуги з постачання теплової енергії і гарячої води. Так, впроваджуючи інформаційну кампанію «Я маю право на чесну платіжку», яка реалізується в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!», правники відвідали Сумський обласний центр зайнятості.

Під час зустрічі спеціалісти юстиції розповіли присутнім про урядову постанову, що запроваджує граничні тарифи на тепло та гарячу воду. Юристи наголосили, якщо орган місцевого самоврядування перерахував тарифи, а платіжка приходить з завищеною ціною, необхідно:

          Направити звернення звичайною чи електронною поштою або передати його особисто до теплопостачальної організації. ( Зразок звернення можна завантажити за посиланням https://minjust.gov.ua/news/info/zrazki-dokumentiv-schodo-pererahunku-tsini-na-opalennya);

          Вимагати перерахування вартості послуг на опалювальний сезон 2019/2020 років.

 

ЯКІСНЕ ІНФОРМУВАННЯ – ПРОФІЛАКТИКА ПРАВОВОГО НІГІЛІЗМУ

Стрімкі правові зміни потребують вчасного ознайомлення та засвоєння населенням країни. Пізнавати пересічним громадянам законодавчі нововведення  допомагають фахівці юстиції Сумщини, організовуючи правопросвітницькі заходи.

Спілкуючись віч-на-віч з жителями міста, правники проінформували їх з приводу інформаційної кампанії «Я маю право на чесну платіжку», яка запроваджена Міністерством юстиції України в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!». Сумчанам повідомлено про граничні тарифи на тепло та гарячу воду, а також про способи  протидії у разі надходження платіжок із завищеними цінами.

До речі, після затвердження урядом таких тарифів, мешканці Сумської області зможуть економити від 10% до 15%. Розрахувати розмір особистої економії можна скориставшись онлайн-калькулятором розрахунку чесної платіжки, розміщеним на сайті Мінюсту за посиланням: https://minjust.gov.ua/news/info/onlaynkalkulyatorposlug.

 

ЯКІСНЕ ІНФОРМУВАННЯ – ПРОФІЛАКТИКА ПРАВОВОГО НІГІЛІЗМУ

Стрімкі правові зміни потребують вчасного ознайомлення та засвоєння населенням країни. Пізнавати пересічним громадянам законодавчі нововведення  допомагають фахівці юстиції Сумщини, організовуючи правопросвітницькі заходи.

Спілкуючись віч-на-віч з жителями міста, правники проінформували їх з приводу інформаційної кампанії «Я маю право на чесну платіжку», яка запроваджена Міністерством юстиції України в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!». Сумчанам повідомлено про граничні тарифи на тепло та гарячу воду, а також про способи  протидії у разі надходження платіжок із завищеними цінами.

До речі, після затвердження урядом таких тарифів, мешканці Сумської області зможуть економити від 10% до 15%. Розрахувати розмір особистої економії можна скориставшись онлайн-калькулятором розрахунку чесної платіжки, розміщеним на сайті Мінюсту за посиланням: https://minjust.gov.ua/news/info/onlaynkalkulyatorposlug.

 

 

 

 

 

 

 

Перейти до вмісту