Новини

Юстиція інформує

Image

ЯК ДІЯТИ, КОЛИ ЗДІЙСНЕНО САМОВІЛЬНИЙ ЗАХВАТ ВАШОЇ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ 

Доброго дня! Мій сусід орендує земельну ділянку вже декілька років, але тиждень тому до нього приїхали невідомі люди з документами і заявили, що віднині вони є орендарями. Він звернувся до поліції, там зареєстрували заяву і більше нічого. Цього року я теж планував взяти землю в оренду, але тепер побоююсь. Підкажіть, як бути?

Консультує Міністр юстиції України Павло Петренко

Що таке самовільне зайняття земельної ділянки?

Це дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Що таке подвійна державна реєстрація права оренди земельних ділянок?

Нагадаю, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки підлягають обов’язковій державній реєстрації.

Подвійна державна реєстрація права оренди земельних ділянок – це наявність двох зареєстрованих прав оренди за різними орендарями.

Як запобігти подвійній реєстрації?

Перед укладанням договору оренди земельної ділянки та державною реєстрацією цього права рекомендую попередньо отримати витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку, щоб володіти повною інформацію.

Як захистити своє право?

Законодавство передбачає два шляхи захисту –  у досудовому  та судовому порядку.

Досудовий порядок передбачає звернення до:

  • правоохоронних органів;
  • Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Міністерстві юстиції України;
  • регіональних оперативних штабів, які працюють у режимі оперативного реагування на спроби рейдерських захоплень земель або вирощеного врожаю. Контакти штабів шукайте на сайті Головного територіально управління юстиції у Вашій області;
  • мобільних точок доступу до системи безоплатної правової допомоги з метою повідомлення про факт рейдерської атаки та консультування щодо подальших дій.

Крім того, реальний власник земельної ділянки може звернутися до суб’єкта державної реєстрації прав або нотаріуса із заявою про заборону вчинення реєстраційних дій, яка невідкладно реєструється в базі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

 

Які скарги розглядає Комісія?

Мін’юст розглядає скарги:

  • на рішення державних реєстраторів про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень;
  • на рішення, дії або бездіяльність Головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України (з питань розгляду скарг, які належать до їх компетенції).

Проте, до компетенції Міністерства юстиції України не відноситься розгляд скарг:

  • на рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, коли таке право набуто на підставі рішення суду;
  • коли наявний судовий спір;
  • розгляд скарг на реєстраційні дії, проведені на підставі рішення суду.

Який порядок і форма подачі скарги до Комісії Мін’юсту?

Скарга на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав або територіального органу Міністерства юстиції України подається особою, яка вважає, що її права порушено. Скарга подається за формою, встановленою законом. Вимоги до оформлення скарги розміщені на сайті Міністерства: https://minjust.gov.ua/m/4626

Звертаю увагу, скарга, подана без урахування зазначених вимог, Комісією по суті не розглядається!

Які строки звернення до Комісії?  

  • 60 календарних днів – на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації;
  • 15 календарних днів на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Мін’юсту.

Відлік часу починається від дня прийняття рішення або з дня, коли особа могла дізнатися про порушення її прав.

Які строки розгляду?

Загальний строк розгляду та вирішення скарги – до 45 календарних днів з моменту надходження скарги.  

Комісія готує висновок протягом 2-3 тижнів, на підставі якого Мін’юст приймає рішення у формі наказу.

Рішення надсилається скаржнику протягом 3-х робочих днів з дня його прийняття. Якщо особа, яка звернулась зі скаргою, не згодна з рішенням Міністерства юстиції України, вона може звернутись до суду.

Коли може бути відмовлено у розгляді скарги?  

Існує низка випадків, коли Мін’юст може відмовити у розгляді скарги, та випадки, коли закон зобов’язує відмовити у задоволенні скарги. Найчастіше підставою є недотримання  встановлених законом вимог до оформлення скарги.

Куди можна звернутись за консультацією з питань діяльності Комісії Мін’юсту?

Необхідну інформацію та контакти можна знайти на офіційному веб-сайті Міністерства за посиланням: https://minjust.gov.ua/pages/commission_civil_register.

Як захистити своє право через суд?

Особа, чиї права порушено, може звернутися до суду з позовом про скасування рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав та з позовом про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.

До якого суду звертатись?  

  • До господарського суду, якщо сторонами спору є юридичні особи та\або громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності.
  • До адміністративного суду, якщо оскаржуються рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, компетентних у сфері земельних правовідносин.
  • У всіх інших випадках – до судів загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства.

Яка відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки?

Громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок.

Самовільне зайняття земельної ділянки тягне за собою накладення штрафу

  • на громадян від 170 до 850 гривень
  • на посадових осіб від 340 до 1700 гривень

Самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику, карається:

  • штрафом від 3400 до 5100 гривень або арештом  на строк до 6 місяців

Самовільне зайняття земельної ділянки, вчинене особою, раніше судимою за самовільне зайняття земельної ділянки або самочинне будівництво або групою осіб, або щодо земельних ділянок особливо цінних земель, земель в охоронних зонах, зонах санітарної охорони, санітарно-захисних зонах чи зонах особливого режиму використання земель, карається:

  • обмеженням волі на строк від 2 до 4 років або позбавленням волі на строк до 2 років

Самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику карається:

  • штрафом від 5100 до 8500 гривень або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років

Самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці особливо цінних земель, земель в охоронних зонах, зонах санітарної охорони, санітарно-захисних зонах чи зонах особливого режиму використання земель, або вчинене особою, раніше судимою за такий саме злочин або за самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці карається: 

  • позбавленням волі на строк від 1 до 3 років

Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишились питання з цього приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

 

СУМСЬКА МАЛЕЧА МАНДРУВАЛА КРАЇНОЮ ПРАВОВИХ ЗНАНЬ

Фахівці юстиції, впроваджуючи ініційований Мін’юстом загальнонаціональній правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!» завітали до Сумської дитячої бібліотеки № 14, де відбулася презентація літературного альманаху «Силою матерів тримається світ», присвячений Дню матері.

З метою правової обізнаності малечі правники запропонували дітям подорож країною знань. За допомогою спеціальної карти «Права дитини» спеціалісти юстиції детально розповіли присутнім про їх права, а саме про право на життя, піклування та любов, повноцінне харчування, медичну допомогу, освіту, відпочинок, захист від насильства тощо. До речі, завдяки яскравим ілюстраціям діти закріплювали отриману інформацію не тільки за допомогою словесно-логічного мислення, а й образного – пам’яті на уявлення.

Окремим пунктом призначення правової подорожі стала станція «Протидія булінгу». Фахівці юстиції акцентували увагу малечі на видах цькування, відповідальності, передбаченої за скоєння булінгу, та на загальних правилах протидії такому ганебному явищу (з більш детальною інформацію можна ознайомитись за посиланням – http://pravo.minjust.gov.ua/#YaK_PROTIDIYaTI_BULINGU).

Відверті посмішки та безліч питань від школярів, які не залишилися без відповідей, стали приємною винагородою для працівників управління юстиції Сумщини та черговим доказом, що такі правові зустрічі є актуальними.

Юстиція – відкрита для людей!

 

 

4500 МЕШКАНЦІВ СУМЩИНИ ПОТРАПИЛИ ДО ЄДИНОГО РЕЄСТРУ БОРЖНИКІВ. ЧИМ ЗАГРОЖУЄ ПЕРЕБУВАННЯ В РЕЄСТРІ?

На Сумщині 4500 неплатників аліментів потрапили до Єдиного реєстру боржників, який в народі отримав назву #ДошкаГаньби. В рамках ініційованого Мінюстом національного правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» юстиція Сумщини інформує громадян, чим саме загрожує перебування в даному реєстрі.

ЩО ТАКЕ #ДошкаГаньби?

Слід зазначити, що кожен громадянин може перевірити себе у Єдиному реєстрі боржників (https://erb.minjust.gov.ua/), в якому публічно зазначаються ті громадяни, які мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад 3 місяці.

ЧИМ ЗАГРОЖУЄ ПЕРЕБУВАННЯ В РЕЄСТРІ БОРЖНИКІВ?

По-перше, боржник, який потрапив до цієї бази, не зможе укласти будь-яку угоду з відчуження майна. Так, відповідно до чинного законодавства, нотаріуси чи інші державні реєстратори перед здійсненням угод з відчуження майна зобов’язані спочатку  перевірити інформацію з Єдиного реєстру боржників. У разі, якщо особа, котра звернулась до нотаріуса (реєстратора), наприклад, щодо купівлі/продажу квартири, значиться в реєстрі, нотаріус (реєстратор) відмовляє такому громадянину у здійсненні правочинів.

По-друге, на боржника по аліментах чекають і наслідки, пов’язані з публічною доступністю такої інформації. Наприклад, використовувати цей реєстр можуть для перевірки платоспроможності громадянина – боржник не зможе отримати кредит у банку.

По-третє, відтепер перед здійсненням будь-якої операції, пов’язаної з оформленням транспортного засобу, працівники Регіональних сервісних центрів Міністерства внутрішніх справ України перевіряють наявність водія в Єдиному реєстрі боржників. У разі виявлення громадянина на «Дошці ганьби», йому буде відмовлено у здійсненні цих операцій.

 

 

ФАХІВЦІ ЮСТИЦІЇ РОЗПОВІЛИ СУМЧАНАМ-ОПІКУНАМ ПРО #ВідповідальнеБатьківство

Фахівці юстиції, впроваджуючи ініційовану Мін’юстом всеукраїнську правопросвітницьку кампанію «Відповідальне батьківство», провели для відвідувачів Сумського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді тренінгове навчання з зазначеної теми.

Під час заходу правники розказали присутнім про права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також про права та обов’язки осіб, які виховують дітей цієї категорій.

Так, від спеціалістів управління юстиції сумчани дізнались про податкову знижку на розвиток дитини (сума, яка повертається державою зі сплаченого батьками податку на доходи, орієнтований розмір – 18%), послугу #МуніципальнаНяня (відшкодування витрат за послуги муніципальної няні для дитини до 3 років, з 1 січня 2019 року розмір такої компенсації становить 1626 гривень щомісяця) та про особливості закону #ЧужихДітейНебуває, який передбачає підвищення мінімального рекомендованог о розміру аліментів (з січня 2019 року рекомендований розмір аліментів становить для дітей до 6 років – 1626 гривень, для дітей від 6 до 18 років – 2027 гривень).

 

 

ФАХІВЦІ ЮСТИЦІЇ СУМЩИНИ НА ФЕСТИВАЛІ «ВСІ РАЗОМ ЗА СІМ’Ю» ІНФОРМУВАЛИ ГРОМАДЯН ПРО #ВідповідальнеБатьківство

Фахівці юстиції Сумщини в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» долучилися до фестивалю «Всі разом за сім’ю», який відбувся в місті Конотоп та був присвячений сімейним цінностям та традиціям. 

Чудовий настрій та сонячна погода супроводжували присутніх впродовж всього заходу. Корисними й доречними стали в нагоді містянам правові знання від спеціалістів юстиції Сумщини, які в межах ініційованої Мін’юстом кампанії «Відповідальне батьківство» розповідали громадянам як отримати податкову знижку на розвиток дитини, про суттєві обмеження до неплатників аліментів, передбачені законом #ЧужихДітейНеБуває, а також про послугу #МуніципальнаНяня.

Крім того, акцентували увагу правники на протидії домашньому насильству. Громадянам роз’яснювався алгоритм дій в разі, якщо така ганебна ситуація виникне з ними чи вони стануть свідками насильства. До речі, у випадку домашнього насильства одразу необхідно викликати поліцію за номером 102, а також звернутися на «гарячу лінію» за номером 116-123, яка працює цілодобову та безкоштовно в межах України.

 

У МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ СІМЇ – ПРО ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО

Щоб через покоління зберегти і передати важливе значення родини, Мін`юст впроваджує велику, наповнену глибоким змістом, інформаційну кампанію «Відповідальне батьківство».

У Міжнародний день сім`ї фахівці обласної юстиції інформували родини сумчан не тільки про протидію домашньому насильству та відповідальне батьківство, а й про родинні цінності. Багато хто із здивуванням сприймав інформацію про те, що сьогодні держава до недобросовісних батьків застосовує обмежувальні заходи, а відповідальне батьківство – підтримує. Наприклад, через податкову знижку  на розвиток дитини (сума, яка повертається державою зі сплаченого батьками податку на доходи, орієнтовний розмір – 18%), послугу #МуніципальнаНяня (відшкодування витрат за послуги муніципальної няні для дитини до 3 років, з 1 січня 2019 року розмір такої компенсації становить 1626 гривень щомісяця) та про особливості закону #ЧужихДітейНебуває, який передбачає підвищення мінімального рекомендованого розміру аліментів (з січня 2019 року рекомендований розмір аліментів становить для дітей до 6 років – 1626 гривень, для дітей від 6 до 18 років – 2027 гривень).

 

АВТОМОБІЛЬ НА ШТРАФМАЙДАНЧИК – ПОДАТКИ СПЛАЧЕНІ

Сплачувати податки – обов’язок громадян. Мешканка Сумського району забула про свій обов’язок сплатити до Державної фіскальної служби заборгованість зі сплати Єдиного соціального внеску, в результаті чого фіскальними органами винесено відносно неї податкова вимога на суму понад 15 тисяч гривень, яка передана на примусове виконання до державної виконавчої служби.

Державним виконавцем встановлено, що боржниці належить автомобіль, який невідкладно було оголошено в розшук. На травневі свята на автомобілі боржниця прямувала на відпочинок. Але авто зупинили патрульні і доставили його на штраф майданчик. Не маючи іншого виходу, громадянці довелось сплатити всю суму заборгованості по ЄСВ та додатково ще понад 1,5 тисячі гривень виконавчого збору, а також витрати виконавчого провадження. За несвоєчасність виконання своїх податкових зобов’язань довелося і коштів більше сплатити, і понервувати.

 

 

 

Перейти до вмісту