Новини

Юстиція інформує

ПОНАД 187 ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ – ЗА БАТЬКІВСЬКУ БАЙДУЖІСТЬ

Завдяки примусовим заходам, що передбачені ініційованими Міністерством юстиції змінами в законодавстві, державним виконавцям вдалося стягнути із сумчанина аліментну заборгованість на користь дочок Анастасії та Анни у розмірі майже 125 тисяч гривень.

У зв’язку з тим, що батько не сплачував аліменти більше трьох років, до нього були застосовані фінансові санкції, відповідно до ІI пакету законів #ЧужихДітейНеБуває, у розмірі 50 % від суми заборгованості, що склало більше 62 тисяч гривень. Окрім того, чоловікові було нараховано виконавчий збір у розмірі 10 % від суми боргу.

Отож, власною бездіяльністю неплатник значно збільшив собі суму аліментного зобов’язання, чого б не сталося, якби він просто виконував батьківські обов’язки.

***

Консультує Міністр юстиції України Павло ПЕТРЕНКО

ЮСТИЦІЯ ГАРАНТУЄ ПРАВА БАТЬКІВ У СПІЛКУВАННІ З ДИТИНОЮ

Плачу аліменти справно вже 2 роки, але колишня дружина не дає бачитись із сином. Що мені робити?

Іван Луцюк

Захист прав найменших українців є пріоритетом як Міністерства юстиції, так і всього Уряду. Умовами повноцінного виховання дитини є постійний контакт з батьками та контакт з іншими родичами.

Тому під час підготовки другого пакету законів #ЧужихДітейНеБуває ми пішли на безпрецедентний для нашої держави крок. Ми урівняли можливості для виховання й спілкування з дитиною як того з батьків, з ким вона проживає, так і того з батьків, хто мешкає окремо від дитини.

Зокрема, було гарантоване право того з батьків, хто живе окремо, бачитися з малюком.

Чи впливає на можливість спілкування з дитиною те, з ким вона проживає?

Мати і батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Розірвання шлюбу між батьками та проживання їх окремо від дитини жодним чином не впливає на обсяг їхніх прав. Так само, як і не звільняє від обов'язків щодо дитини. Це саме той баланс, якого ми намагалися досягти в новаціях у рамках ініціативи Мін’юсту #ЧужихДітейНеБуває.

Чи є порушником той з батьків, хто обмежує можливість для спілкування з дитиною  другого з батьків?

Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Чи є випадки, коли право на спілкування може бути обмежене?

Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом та здійснюється всупереч інтересам дитини.

Куди звернутися, якщо вам не дають спілкуватися з дитиною?

Якщо все ж таки склалася така ситуація, коли один із батьків забороняє іншому бачитися з дитиною, особа має право на попереднє звернення за захистом своїх сімейних прав та інтересів до органу опіки та піклування.

За відповідною заявою орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї.

Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення. Таке рішення є обов'язковим до виконання.

У свою чергу, якщо той із батьків, з ким проживає дитина, й надалі чинить перешкоди та ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод.

Суд визначає періодичність чи систематичність побачень з дитиною, можливість спільного відпочинку, можливість дитини залишатися у другого з батьків на певний строк, місце та час їхнього спілкування.

Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов'язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров'я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров'я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.

Що буде у разі невиконання судового рішення?

У разі ухилення від виконання рішення суду особою, з якою проживає дитина, суд за заявою того з батьків, хто проживає окремо, може передати дитину для проживання з ним.

Особа, яка ухиляється від виконання рішення суду, зобов'язана відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану тому з батьків, хто проживає окремо від дитини.

Куди звернутися за допомогою в підготовці відповідних звернень чи позовів?

Підготувати усі документи вам допоможуть у наших центрах та бюро безоплатної правової допомоги.

Дізнатись, де розташований найближчий Центр можна на сайті http://legalaid.gov.ua або за телефоном гарячої лінії 0 (800) 213-103.

***

ПРОБЛЕМА НЕСПЛАТИ АЛІМЕНТІВ

 НЕ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД РАЙОНУ ЧИ МІСТА

           

            Батьки, що не сумлінно ставляться до своїх батьківських обов’язків, закономірно потрапляють до зони впливу державних виконавців. Природно, що немає якоїсь однієї об’єднуючої характеристики для всіх боржників-аліментників – вік, місце проживання чи захоплення. Кожний конкретний випадок – це окрема історія.

Коли житель Охтирщини зрозумів, що його зволікання зі сплати аліментів призвело до значного збільшення суми боргу, йому вже не залишилось інших варіантів, крім погашення заборгованості перед власною дитиною. Відтак, чоловік сплатив понад 12 тисяч гривень аліментів, 20 % штрафу у розмірі понад 2 тисячі гривень та 10 % виконавчого збору.

            На Білопільщині батько також примусово сплатив понад 12 тисяч гривень для доньки Ярини. Виконавці застосували до чоловіка тимчасові обмеження у праві керування транспортними засобами, виїзду за межі України, полювання та користування зброєю, а от штрафні санкції боржника оминули.

            Чоловік з Глухівщини також попри рішення суду сплачував аліменти не в повному обсязі, тому виникла заборгованість у розмірі понад 16 тисяч гривень. Державними виконавцями накладено арешт на все майно та рахунки боржника. Останній, щоб ліквідувати проблеми, що виникли, все ж сплатив заборговане власній дитині. Додатково батько віддав ще й 20 % штрафу у розмірі майже 3,5 тисячі гривень та виконавчий збір.

Закон #ЧужихДітейНеБуває – вже незамінний помічник державних виконавців у забезпеченні дитячих інтересів: нагадує нерадивим батькам про своїх дітей, наближає малечі шанс на нормальний розвиток і допомагає другому з батьків у вихованні своїх нащадків.

***

«ПРАВОВИЙ MessageBox» ДЛЯ ШКОЛЯРІВ СУМЩИНИ

Щотижня пересувний «ПРАВОВИЙ MessageBox» від обласної юстиції обирає собі нову територію для підвищення правових знань школярів. На цьому тижні спілкуватися з ним будуть учні Сумської загальноосвітньої школи № 13.

Саме нове, цікаве та необхідне для школярів зібране у формі буклетів. В них міститься інформація з актуальних тем таких як: протидія булінгу, домашньому насильству та інформація щодо виїзду дітей за кордон з одним з батьків.

Зручність такого правового інформатора полягає у тому, що дитина сама обирає час знайомства з правовою інформацією, яка цікавить. Також в буклетах міститься номер телефону, за яким може звернутися кожен та отримати безкоштовну правову допомогу – 0 800 213 103.

Юстиція – відкрита для людей!

***

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД НАСИЛЬСТВА РОЗПОВІЛИ УЧНЯМ СУМСЬКОГО УЧИЛИЩА № 11

 

Ніхто не повинен терпіти насильство і страждати від нього будь-де, а тим більше вдома. Міністерством юстиції України в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» розгорнуто інформаційну кампанію, націлену на протидію домашньому насильству. Особлива увага приділяється роз’ясненню цієї теми в навчальних закладах.

Так спеціалісти юстиції Сумщини завітали до Сумського вищого професійного училища будівництва та автотранспорту № 11 та провели з учнями урок #ЗупинимоДомашнєНасильство. Розповіли дітям, що є домашнім насильством та про його види: фізичне, сексуальне, психологічне, економічне. Повідомили, що робити і куди звертатися у разі, якщо такі випадки відбуваються та де можна отримати допомогу.

Дуже важливо, щоб діти не жили в насильстві і не сприймали його за норму та не несли жорстокість у свої майбутні сім’ї.

В наших силах сьогодні зробити Україну вільною від насильства вже завтра!

***

18 ЖОВТНЯ – СВЯТО КОХАННЯ ДЛЯ ВІСЬМОХ ЗАКОХАНИХ ПАР

 

            Сьогоднішній даті, 18.10.2018, не вистачало хіба ще однієї вісімки. І так склалося, що саме 8 закоханих пар Сумщини вирішили стати чоловіком і дружиною саме в цей жовтневий день.

            Теплі сонячні промені доповнили щасливі посмішки, поцілунки та ігристе шампанське у весільних келихах.

            Чи завідомо молодята обрали для одруження день з вісімками, чи за збігом обставин, але тепер у вісьмох новостворених сімей точно є щаслива цифра.

            Керівник юстиції Сумщини Ірина Свистун долучилася до привітань, побажавши подружнім парам все життя тримати один одного за руку міцно і віддано, берегти від всіх негараздів, бути поряд кожну хвилини та зберегти щасливий блиск в очах коханої людини. 

***

 

ГРОМАДЯНИ ПІДТРИМУЮТЬ ІНІЦІАТИВУ ЗАПРОВАДЖЕННЯ УПОВНОВАЖЕНИХ МІН`ЮСТУ ДЛЯ НАДАННЯ НОТАРІАЛЬНИХ ПОСЛУГ В СІЛЬСЬКІЙ МІСЦЕВОСТІ

Ірина СВИСТУН, начальник Головного територіального управління юстиції у Сумській області

Послуги повинні бути наближеними до громадян – такий сучасний, демократичний своєю відкритістю і доступністю стиль роботи, обрало Міністерство юстиції України, яке виступило з ініціативою передбачити законом нову категорію працівників органів юстиції для здійснення окремих нотаріальних дій – «Уповноважених Осіб».

Чергова ініціатива, покладена в основу законопроекту №9140, має на меті наблизити послуги до людей, захистити економічні та спадкові права громадян у сільській місцевості.

Вона не виникла просто так. Аналіз реальної ситуації підтверджує: нововведення на часі, воно насправді допоможе мільйонам жителів сільських населених пунктів отримувати якісні нотаріальні послуги.

Загалом по Україні 122 райони не мають державних нотаріусів взагалі. На Сумщині ми також маємо проблему кадрового дефіциту у державних нотаріальних конторах і це ускладнює доступ людей до нотаріальних послуг.

Є багато сіл, куди й мобільний зв’язок доходить з проблемами, не кажучи про інтернет. Серед ключових проблем також недостатня кількість кадрів для надання нотаріальних послуг, неготовність місцевої влади на даному етапі самостійно організувати надання послуг, значна частина населених пунктів є віддаленими від районних та обласних центрів.

Це призводить до черг при наданні послуг у сфері юстиції і зниження якості таких послуг.

І подібних ситуацій багато, вони конкретні і для кожного важливі, подекуди навіть болючі.  Саме тому законопроект №9140 заслуговує на увагу, він актуальний і має велике значення, адже стосується мільйонів громадян.

Для уповноважених осіб Мін`юсту вказаним законопроектом чітко визначений перелік послуг. Це оформлення права спадщини, договорів довічного утримання, заповітів, видача свідоцтв про народження і смерть,  засвідчення вірності копій документів, посвідчення довіреностей, видача дублікатів нотаріальних документів. При чому, проектом закону передбачена й конкретна територіальна прив’язка – уповноважені працюватимуть у визначеній місцевості не вище села або району.

Спілкуючись із громадянами, вивчаючи їхні думки під час роботи мобільних точок доступу до безоплатної правової допомоги у районах Сумщини, ми переконуємося: ініціатива Мін`юсту реально захищає права українців, які мешкають у селах, на якісні нотаріальні послуги, адже таких послуг явно потребує сільське населення.

***

НОТАРІАТУ НА СЕЛІ БУТИ! – СВІДЧАТЬ РЕЗУЛЬТАТИ ОПИТУВАННЯ

 

            Задля успішного впровадження ініціатив Мін'юсту важлива думка кожного. Опитування жителів сіл, селищ, селищ міського типу, міст районного значення щодо доступу до нотаріальних послуг та їх якості, щоб забезпечити зручними та доступними послугами у сфері нотаріату жителів сільської місцевості є індикатором для визначення подальших кроків.

            Стати учасником опитування можна, заповнивши друковану форму, а також в режимі онлайн, просто перейшовши за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdF4zBn947gSvHNda6J8etW3eQ6pWCpDwZl8I6dd8yZnUmdoA/viewform.

            І, можливо, саме завдяки вам наблизиться можливість зробити якісний чіткий висновок про ситуацію з наданням нотаріальних послуг на місцях.

            Сьогодні, фахівці юстиції Сумщини з робочим візитом завітали до Великописарівського району і вже розпочали опитування його жителів. Приємно зазначити, що сільські мешканці вже чекають на отримання нотаріальних послуг, не виїжджаючи за межі свого району і активно підтримують дану новацію.

Наголошуємо, що опитування триватиме до 01 листопада 2018 року.

***

ПРАВОВА ДОПОМОГА ВІД ЮСТИЦІЇ ЖИТЕЛЯМ ВЕЛИКОПИСАРІВСЬКОГО РАЙОНУ

 

Мобільна правова група у складі фахівців юстиції Сумщини та місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги завітала до Великописарівського району. Жителі села Добрянське та Великої Писарівки  чекали на приїзд групи, адже запитань правового характеру є багато. Оформлення земельного паю та оренда земельної ділянки, питання спадщини – кваліфіковані відповіді фахівців будуть для громадян орієнтиром до дій.

Фахівці юстиції інформували селян про запровадження нової категорії працівників органів юстиції для здійснення окремих нотаріальних дій – «Уповноважених осіб». Вислухавши, оцінивши ситуацію, люди таку ініціативу підтримували та наголошували на необхідності її впровадження, оскільки вона допоможе жителям сільських населених пунктів отримувати якісні нотаріальні послуги не виїжджаючи зі свого району.

Всі ініціативи Міністерства юстиції України мають на меті наблизити послуги до людей, захистити їх права, особливо важливо, що це стосується громадян у сільській місцевості.

***

ДЕРЖАВНИЙ ВИКОНАВЕЦЬ ВІДНОВИВ ПРАВА БАТЬКА

 

Питання виховання дитини має вирішуватись батьками спільно і факт розлучення жодним чином на спілкування тата чи мами з нащадком впливати не повинен. Хоча в настільки розвиненому цивілізованому суспільстві ще існують непоодинокі випадки, коли дитина очікувано залишається з мамою, яка умисно перешкоджає участі тата у вихованні малечі. За таких умов змушені втрутитись державні виконавці.

У Сумському районі фахівці юстиції вирішили проблемну ситуацію: жінка, мати 7-річного сина, не виконувала рішення суду, яким чітко обумовлювався графік зустрічей дитини з батьком.

Проте, рішення суду є обов’язковим до виконання і лише своєчасно вчинені виконавчі дії надали можливість батькові брати участь у вихованні сина.

Теплого жовтневого дня перша зустріч батька із сином відбулася у присутності державного виконавця.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перейти до вмісту