Новини

Юстиція інформує

Image Консультує Міністр юстиції України Павло ПЕТРЕНКО

ВИПЛАТИ ПІД ЧАС ЗВІЛЬНЕННЯ

Пане Міністре, після звільнення за згодою сторін мені не виплатили частину коштів, які я заробив. Що мені робити?

Олександр Іванко

Чи має роботодавець при звільненні виплатити всю суму одразу?

При звільненні працівника виплата всіх сум здійснюється в день звільнення. Якщо працівник в цей день не працював – кошти мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

У разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

Що робити, якщо сторони не дійшли згоди?

Працівник може стягнути нараховану, але не виплачену заробітну плату:

           в позасудовому порядку;

           в судовому порядку.

Як вирішити спір у позасудовому порядку?

Звернутися із заявою до комісії по трудових спорах (у разі її створення) без обмежень будь-яким строком.

Трудовий спір підлягає розгляду, якщо працівник самостійно або з участю профспілкової організації не врегулював розбіжності при безпосередніх переговорах з власником або уповноваженим ним органом.

Комісія зобов’язана розглянути спір у десятиденний строк з дня подання заяви. Спори повинні розглядатися у присутності працівника, який подав заяву, представників власника або уповноваженого ним органу. Розгляд спору за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника при розгляді спору від його імені може виступати представник профспілкового органу або за вибором працівника інша особа, в тому числі адвокат.

Чи можна оскаржити рішення комісії?

У разі незгоди з рішенням комісії по трудових спорах можна оскаржити її рішення до суду в десятиденний строк з дня вручення виписки з протоколу засідання комісії чи його копії. Пропуск вказаного строку не є підставою відмови у прийнятті заяви. Визнавши причини пропуску поважними, суд може поновити цей строк і розглянути спір по суті. В разі, коли пропущений строк не буде поновлено, заява не розглядається, і залишається в силі рішення комісії по трудових спорах.

Чи довго чекати виконання рішення комісії?

Рішення комісії по трудових спорах підлягає виконанню у триденний строк після закінчення 10 днів, передбачених на його оскарження.

У разі невиконання власником або уповноваженим ним органом рішення комісії по трудових спорах у встановлений строк, комісією по трудових спорах підприємства, установи, організації працівникові видається посвідчення, що має силу виконавчого листа.

На підставі посвідчення, пред'явленого не пізніше тримісячного строку до органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю, державний виконавець чи приватний виконавець виконує рішення комісії по трудових спорах у примусовому порядку.

Що необхідно знати, щоб звернутися до суду?

Для стягнення заборгованості працівник може звернутися до суду в порядку:

           наказного провадження (вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати є безспірною);

           позовного провадження (наявний спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати та/або права на її отримання).

Яка процедура в рамках наказного провадження?

Судовий наказ може бути видано у разі, якщо заявлено вимогу про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівнику суми заробітної плати.

Заява про видачу судового наказу подається до суду першої інстанції за місцем розташування підприємства або за місцем реєстрації позивача.

Працівник має право звернутися до суду без обмеження строку.

Які документи необхідно подати і скільки це коштує?

Заява подається у письмовій формі та має містити докази:

            перебування заявника у трудових відносинах із боржником (наприклад: засвідчені копії наказу про прийняття на роботу, копія трудової книжки, копія трудового договору між роботодавцем і працівником, довідка з місця роботи тощо);

            підтвердження суми, яка стягується (будь-який належно оформлений документ, що вказує на розмір нарахованої заробітної плати та компенсації за порушення строків її виплати, зокрема, довідка бухгалтерії боржника, розрахунковий лист чи копія платіжної відомості тощо).

При зверненні до суду в порядку наказного провадження з вимогою про стягнення нарахованої, але не виплаченої зарплати судовий збір не сплачується.

Як довго чекати рішення?

У разі прийняття судом ухвали про відкриття провадження, суд у триденний строк видає судовий наказ по суті заявлених вимог.

Судовий наказ набирає законної сили протягом 3 днів після закінчення десятиденного строку, який надається позивачу на подання заяви про відміну ухвали.

На підставі судового наказу стягувач повинен звернутися до державної виконавчої служби з метою примусового його виконання.

Яка процедура звернення у рамках позовного провадження?

У разі наявності спору щодо розміру заборгованості працівник може звернутися з позовною заявою до суду за місцем розташування підприємства чи місцем проживання/перебування позивача без обмеження строків.

Позивачі звільняються від сплати судового збору.

Чи передбачене відшкодування за час затримки розрахунку при звільненні?

Суд стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку. Якщо розрахунок не проведений до розгляду справи – по день постановлення судом рішення.

Відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності.

У разі спору про розмір виплат, вимоги про відповідальність за затримку підлягають задоволенню у повному обсязі, якщо спір вирішено на користь позивача.

При частковому задоволенні позову працівника суд визначає розмір відшкодування за час затримки розрахунку з урахуванням спірної суми, на яку той мав право, частки, яку вона становила у заявлених вимогах, істотності цієї частки порівняно із середнім заробітком та інших конкретних обставин справи.

 

Як довго чекати рішення щодо стягнення заробітної плати?

Судове рішення про виплату заробітної плати підлягає негайному виконанню, якщо сума заборгованості не перевищує 1 місяць.

Суд, ухвалюючи рішення, може допустити негайне виконання судового рішення в разі стягнення всієї суми заборгованості із заробітної плати.

Куди звернутися, щоб отримати детальну консультацію?

Для того, щоб отримати більш детальні консультації чи роз’яснення, слід звернутися до одного з наших центрів чи бюро безоплатної правової допомоги. Дізнатися, де розташовано найближчий з них можна на сайті http://legalaid.gov.ua/ua/ або за телефоном гарячої лінії: 0(800)213-103.

 

 

ЯСКРАВИЙ ДЕНЬ ПЕРШОКУРСНИКІВ З ЮСТИЦІЄЮ СУМЩИНИ

В ТИЖДЕНЬ ПРАВА

 Тиждень правових знань, приурочений до Дня юриста, розпочався з приємних моментів – керівник юстиції Сумщини відкрила двері свого кабінету для студентів-першокурсників Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ. Яскраві промені осіннього сонця, не питаючи дозволу, заполонили весь простір і додали зустрічі ще більш теплого дружнього відтінку.

            «Юстиція – це енергетичне наповнення всієї юридичної професії. І в якій би галузі ви не працювали – ви будете з нею тісно пов’язані, – зазначила Ірина Свистун. – Сьогодні ви побачите юстицію в новому форматі – сучасному і відкритому. Тож, сподіваємось, цей день буде для вас продуктивним, наповненим цікавою і корисною інформацією».

            Майбутні юристи ознайомилися з основними напрямками діяльності та дізнались про структуру органів юстиції. Говорили про роботу нотаріусів та основні аспекти вчинення нотаріальних дій. Студенти з цікавістю розглядали зразки нотаріальних документів та дізнались як можна стати нотаріусом.

            Наступним кроком для допитливих першокурсників стала змістовна розповідь про роботу відділу примусового виконання рішень.

            Студенти дізнались про загальний порядок проведення виконавчих дій у виконавчому провадженні, наочно ознайомились з системою електронних торгів «СЕТАМ», автоматизованою системою виконавчого провадження та Єдиним реєстром боржників.

Черговою зупинкою в екскурсії першокурсників юстицією Сумщини став офіс європейського зразка «Open Space». Студенти ознайомилися з порядком надання послуг у сфері державної реєстрації у форматі відкритого простору. Одна з присутніх студенток пройшла процедуру отримання повторного свідоцтва про народження.

            Позаду у студентів яскравий день з купою цікавої інформації та нових вражень. Тепер юні правники натхненно гризтимуть граніт науки, а юстиція завжди готова доповнити навчальний процес цікавими зустрічами.

            Юстиція – відкрита для людей!

 

 КРУГЛИЙ СТІЛ З ЮРИДИЧНИМИ КЛІНІКАМИ СУМЩИНИ – ОКРЕСЛИЛИ ПЕРСПЕКТИВИ ПОДАЛЬШОЇ СПІВПРАЦІ

 

 В рамках проведення Тижня правових знань, приуроченого до Дня юриста, відбувся круглий стіл з керівниками та представниками юридичних клінік сумських вишів, що готують правників.

Ірина Данильченко, перший заступник начальника юстиції Сумщини зазначила, що професія юриста не проста, проте цікава, розгалужена та надає можливість отримати величезний досвід. Розповіла про всі переваги роботи юриста саме в органах юстиції, про її престижність та гарантії. Наголосила на можливості влаштування без досвіду роботи та запросила приєднатися до команди реформаторів самого креативного міністерства.

Представники юридичних клінік вже знайомі з діяльністю Міністерства юстиції та з запровадженими ним проектами, оскільки вже не перший рік взаємодіють з юстицією Сумщини і є активними партнерами та провайдерами в розповсюдженні правової інформації серед студентства.

Було окреслено подальші напрямки співпраці та запрошено представників студентства до виїздів мобільних груп і адресної правової допомоги, що дасть можливість майбутнім правникам наблизитися до професії юриста та попрацювати в команді професіоналів.

Разом з тим, не оминули й теми стажування молоді в управлінні юстиції та можливості ознайомитися з напрямками його діяльності безпосередньо на практиці.

Юстиція завжди відкрита до співпраці та до нових форм поширення правової інформації.

 

 

У ВЕРЕСНІ ЛЕЛЕКА ПРИНІС НА СУМЩИНУ 700 НЕМОВЛЯТ

 Сонячний теплий вересень приніс на Сумщину 700 маленьких жителів.

Міністерство юстиції України, дбаючи про комфорт громадян, впроваджує зручні і комфортні сервіси, щоб новоспечені батьки могли сповна насолоджуватись першими днями життя своєї дитини. Вже тривалий час українці можуть отримати перший документ для своєї малечі безпосередньо в пологовому будинку і там же зареєструвати її місце проживання. Подібні ініціативи Мін'юсту користуються чималим попитом та мають позитивні відгуки вдячних громадян.

Тож, хай діти зростають розумними і щасливими, життєвий шлях їх буде усипаний квітами, кожен день буде наповнений радістю, а люди оточують лише добрі і щирі.

 

 

 

 

 

 

Перейти до вмісту