Перейти до вмісту
Новини

Юстиція інформує

ImageКРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НЕПОВНОЛІТНІХ І ПЕРСПЕКТИВИ ПРАВОСУДДЯ, ДРУЖНЬОГО ДО ДИТИНИ

Консультує Міністр юстиції Павло Петренко

Доброго дня, пан Павло! Мій неповнолітній племінник вчинив крадіжку, він жалкує про скоєне, але злочин є злочин і кримінальна справа вже відкрита. Підкажіть, будь ласка, з якого віку особи підлягають кримінальній відповідальності?

Кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося 16 років. Однак, за вчинення окремих видів злочинів до кримінальної відповідальності притягуються неповнолітні особи у віці від 14 до 16 років.

 

Які види покарань застосовуються до неповнолітньої особи?

До неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань як штраф, громадські роботи, виправні роботи, арешт або позбавлення волі. Крім того, до неповнолітніх можуть бути застосовані додаткові покарання у вигляді штрафу та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

 

У чому особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх?

Для неповнолітніх передбачені особливі, менш суворі, більш гуманні умови кримінальної відповідальності та покарання, порівняно з дорослими злочинцями, а саме:

·        за певних умов допускається можливість звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності із застосуванням до нього примусових заходів виховного характеру;

·        скорочено види покарань та обмежено строки встановлених покарань;

·        передбачено більш м’які вимоги (умови) для звільнення від кримінального покарання;

·        зменшено строки після спливу яких до неповнолітнього можливе застосування умовно-дострокового звільнення, а також строки погашення і зняття судимості.

 

Які особливості при призначенні покарання?

Суд, окрім того, що враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом’якшують та обтяжують покарання, також враховує умови його життя та виховання, вплив дорослих, рівень розвитку та інші особливості особи неповнолітнього.

Також неповнолітній вік особи, сам по собі, є обставиною, що пом’якшує покарання. Вона обов’язково має враховуватись при  призначенні покарання незалежно від того, чи досяг підсудний на час розгляду справи повноліття.

 

Чи може бути неповнолітній звільнений від відбування кримінального покарання?

Так, українське законодавство передбачає таку можливість, але за певних умов. По-перше, неповнолітня особа може бути звільнена від покарання з випробуванням. Проте, таке звільнення є можливим, якщо особу засудили до арешту чи позбавлення волі. Іспитовий строк встановлюється тривалістю від 1 до 2 років. По-друге, неповнолітнього може бути звільнено від покарання із застосуванням примусових заходів виховного характеру. Якщо неповнолітній вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості, його може бути звільнено. Проте, має бути визнано, що внаслідок щирого каяття та подальшої бездоганної поведінки він, на момент постановлення вироку, не потребує застосування покарання.

У цьому разі суд застосовує примусові заходи виховного характеру:

·        застереження;

·        обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього;

·        передача неповнолітнього під нагляд батьків чи осіб, які їх заміняють, чи під нагляд педагогічного або трудового колективу за його згодою, а також окремих громадян на їхнє прохання;

·        покладення на неповнолітнього, який досяг 15-ти річного віку і має майно, кошти або заробіток, обов’язку відшкодувати заподіяні майнові збитки;

·        направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи для дітей і підлітків до його виправлення, але на строк, що не перевищує 3 років.

Але варто пам’ятати, у разі ухилення неповнолітнього, що вчинив злочин, від застосування до нього примусових заходів виховного характеру ці заходи скасовуються і він притягується до кримінальної відповідальності.

 

У яких випадках неповнолітню особу можуть засудити до позбавлення волі?

Позбавлення волі на певний строк є найсуворішим покаранням і може застосовуватися за:

·        вчинений повторно злочин невеликої тяжкості ‒ на строк не більше 1 року 6 місяців;

·        злочин середньої тяжкості ‒ на строк не більше 4 років;

·         тяжкий злочин ‒ на строк не більше 7 років;

·        особливо тяжкий злочин ‒ на строк не більше 10 років;

·        особливо тяжкий злочин, поєднаний з умисним позбавленням життя людини, ‒ на строк до 15 років.

 

За яких умов неповнолітні можуть звільнятися від кримінальної відповідальності?

До неповнолітнього можуть бути застосовані загальні види звільнення від кримінальної відповідальності:

·        у зв’язку з дійовим каяттям;

·        у зв’язку примирення винного з потерпілим;

·        у зв’язку з передачею винного на поруки;

·        у зв’язку із зміною обстановки.

Також до неповнолітнього може бути застосовано умовно-дострокове звільнення від відбування покарання. Проте, останній вид застосовується тільки до тих, кого було засуджено до позбавлення волі.

 

Окремо зазначу: Міністерство юстиції є координатором усіх напрямів роботи, пов’язаної з реформуванням сфери правосуддя для дітей в Україні. Так, в Україні впроваджена Національна стратегія реформування правосуддя для дітей на період до 2023 року, в межах якої нами розроблено законопроект «Про правосуддя, дружнє до дитини» та стартував проект «Від мрії до дії», мета якого – профілактика правопорушень серед неповнолітніх.

Додатково Мін’юст спільно з Генпрокуратурою запустили пілотний проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» на базі системи надання БПД у Донецькій, Одеській, Львівській, Луганській, Миколаївській та Харківській областях.

 

Ключові умови застосування Програми – додаткові заходи, які допоможуть неповнолітньому будувати соціальні зв’язки, знайти нове захоплення та змінити свою поведінку. Для цього залучаються  спеціалізовані установи та психологи, які  мають досвід ресоціалізації дітей. 

Далі, за результатами Програми відновлення, якщо неповнолітній відшкодує шкоду і примириться з потерпілим, кримінальне провадження закривається. При цьому неповнолітній пройде програми ресоціалізації.

І, насамкінець додам, за статистикою Генпрокуратури, у 70% випадках неповнолітній правопорушник, який потрапив за грати на строк більше одного року, потрапляє у в’язницю повторно. Тож, відновне правосуддя дає шанс повернутися до нормального життя.

 

Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишились питання з цього приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

 

МЕСЕДЖ ПРОТИДІЇ КІБЕРБУЛІНГУ ВІД ФАХІВЦІВ ЮСТИЦІЇ СУМЩИНИ

Дані, які приводять спеціалісти дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), говорять за себе – чверть українських дітей стали жертвами знущань у школах чи в інших дитячих колективах. При цьому майже половина підлітків, які стали свідками булінгу, не реагували на такі неправомірні дії з боку однолітків. У зв’язку з цим фахівців юстиції Сумщини в рамках правопросвітницького проєкту «Я МАЮ ПРАВО!» продовжують роботу, направлену на підвищення правової свідомості молодого покоління в питанні нетерпіння до цькування.

Враховуючи тенденцію сучасності щодо переміщення дозвілля дітей у простори інтернету, правники завітали у сумський табір «Сонячний» з темою меседжу протидії саме кібербулінгу як самому розповсюдженому  різновиду цькування. Під час відвертого диспуту підлітки мали змогу на окремих прикладах з життя розглянути види булінгу, відповідальність за скоєння знущань, алгоритм дій у разі, якщо дитина стала свідком цькування. Крім того, спеціалісти юстиції зазначили, що ознаками кібербулінгу, як й інших видів знущань, є:

ü    систематичність (повторюваності);

ü    наявність сторін – кривдника (булера), потерпілого (жертви булінгу), спостерігачів;

ü    наслідки у вигляді психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страху, тривоги, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Варто зазначити, що в ході спілкування присутні охоче дискутували з фахівцями установи, розповідавши про власні приклади. Таке положення справ свідчить, що тема протидії булінгу й на літніх канікулах залишається актуальною.

 

ПРО ПРАВА ЧЕРЕЗ КАЗКУ ДЛЯ САМИХ МАЛЕНЬКИХ ГРОМАДЯН СУМЩИНИ

У своїй роботі, спрямованій на підвищення правової обізнаності громадян, фахівці юстиції Сумщини застосовують як класичні методи донесення інформації, так й інноваційні. Особливу увагу правники приділяють наймолодшим громадянам, адже правова свідомість будується змалечку.

Так, спеціалісти юстиції в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проєкту «Я МАЮ ПРАВО!» завітали до сумського дитячого садка «Калинка», де провели для вихованців закладу цікавий та неформальний захід. Про право на родину, відпочинок, медичну допомогу, захист, навчання, інформацію говорили з малечею фахівці через казкових героїв. Наочні приклади більш доступно розповіли малюкам й про обов’язки. Маленькі рученята охоче підіймались вгору, коли з’являвся улюблений казковий герой та пропонував відповісти на питання, які стосувалися пройденого матеріалу.

Варто зазначити, що навіть у ранньому віці діти вже обізнані щодо своїх прав та обов’язків, а такий знаттєлюбний захід у вигляді казкотерапії тільки підсилює набуті до цього знання.

До речі, прогалини у правових знаннях для повсякденного життя можна подолати завдяки сайту https://pravo.minjust.gov.ua, де міститься корисна інформація від «прав споживачів» до «протидії булінгу».

 

 

ХТО ДОПОМОЖЕ У БОРОТЬБІ З ДОМАШНІМ НАСИЛЬСТВОМ?

Суспільство звикло, що сімейні сварки – справа особиста та не потребує значної уваги та розголосу. Звісно родинний побут складно уявити без непорозумінь, але варто пам’ятати про тонку межу між простою суперечкою та насильством.

З метою впровадження правопросвітницької кампанії «Стоп насильство», що існує в межах загальнонаціонального проєкту «Я МАЮ ПРАВО!», фахівці юстиції Сумщини інформують громадян щодо різновидів домашнього насильства, до яких відносяться:

·        фізичне (заподіяння тілесних ушкоджень, незаконне позбавлення волі, мордування, залишення в небезпеці, ненадання допомоги, заподіяння смерті);

·        сексуальне (будь-які діяння сексуального характеру, вчинені без згоди особи);

·        психологічне (словесні образи, погрози, приниження, переслідування);

·        економічне (умисне позбавлення житла, їжі, одягу, коштів чи документів).

Не слід закривати очі на протиправну поведінку та очікувати на здоровий глузд домашніх тиранів. Мовчання створює із постраждалого від домашнього насильства союзника, який полегшує знущання.

«Тривалий час в Україні боялися говорити про домашнє насильство. Мовляв, це проблема, котру не можна виносити на широкий загал. Але сьогодні Мін’юст вголос засвідчує – ми будемо боротися з цим ганебним явищем, впроваджуючи тематичні кампанії та ініціативи», – зазначила керівник юстиції Сумщини Ірина Свистун.

Вона додала, що у випадку, коли громадянин став учасником або свідком протиправних дій, слід негайно викликати поліцію – 102, та звернутися на «гарячу лінію» – 116-123, отримані поради допоможуть знизити ризики настання небажаних наслідків. А у випадку насильства стосовно дитини – додатково повідомити службу у справах дітей.

Разом з тим очільниця обласної юстиції додала, що новостворена ініціатива від Мін’юсту «Сімейні радники», що спеціалізується у сфері розв’язання проблем, пов’язаних з домашнім насильством, завдяки досвідченим фахівцям допомагає у цьому непростому питанні. Спілкування сімейних радників з громадянами відбувається щовівторка та щочетверга з 09:00 до 12:00 за адресою: м. Суми, майдан Незалежності, 8. Також свої питання можна залишати на сторінці «Сімейних радників Сумщини» у соціальній мережі Фейсбук

 – https://www.facebook.com/groups/665575643918718/