Державна податкова служба інформує
Новини

Головне управління ДПС у Сумській області інформує

«МИ СТОЇМО НА ЗАХИСТІ  ПРАЦІВНИКІВ, ЯКІ ПОВИННІ БУТИ РІВНИМИ У ПРАВАХ З РОБОТОДАВЦЯМИ, ТОМУ ЗАРПЛАТІ У КОНВЕРТІ» – НІ!

Антикорупційний номер цілодобової телефонної лінії сервісу «Пульс»

Державної податкової служби України: 0800-501-007

У 2023 році обласний бюджет Сумщини отримав  1657,4 млн гривень

За інформацією управління економічного аналізу Головного управління ДПС у Сумській області упродовж січня – грудня  2023 року до обласного бюджету Сумщини надійшло 1657,4 млн грн податків та платежів.  У порівнянні з аналогічним періодом 2022 року надходження зросли   на  45,5 млн гривень. 

Найбільшу частку у загальній сумі сплачених податків (84 відс.) має податок на доходи фізичних осіб. За звітний  рік до обласного бюджету його надійшло 1392,3 млн  гривень. Порівняно з 2022 роком надходження зросли на 36,9 млн гривень. Крім того,  до обласного бюджету надійшло податку на прибуток підприємств в обсязі 112,4 млн гривень. Приріст  сплати податку на прибуток підприємств до січня – грудня 2022 року  склав 12,8 млн гривень. Рентної плати за користування надрами платники податків перерахували 113,8 млн гривень.

Податкова служба Сумщини висловлює вдячність усім платникам, які сумлінно сплачують податки у цей нелегкий для нашої держави час. 

Чи потрібно подавати  форму 20 ОПП після зміни прізвища

Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр), створений з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб – підприємців та ведеться відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон).

Згідно зі статтею 25 Закону державна реєстрація фізичних осіб – підприємців та інші реєстраційні дії, проводяться, зокрема, на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.

Відповідно до статей 65 – 66 Податкового кодексу України взяття на облік та внесення змін до облікових даних фізичних осіб – підприємців у контролюючих органах здійснюється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру, наданих згідно із Законом.

Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування подається у разі, якщо відбулись зміни у відомостях про об’єкт оподаткування (зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об’єкта оподаткування).

Тобто, у разі зміни прізвища фізичній особі – підприємцю необхідно внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру у порядку, встановленому Законом.

В ГУ ДПС у Сумській області поновлено електронні скриньки

Головне управління ДПС у Сумській області звертає увагу громадян та  суб’єктів господарювання, що для подання звернень громадян та  запитів на отримання публічної інформації поновлені електронні скриньки, а саме: 

sumy.publicinfo@tax.gov.ua  – для запитів на отриманная публічної інформації (відповідно до вимог Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VІ «Про доступ до публічної інформації»(зі змінами і доповненнями)); 

sumy.zvernennya@tax.gov.ua – поштова скринька для подання громадянами письмових звернень в електронному вигляді (відповідно до вимог Закону України від 02.10.1996 №393/96-ВР «Про звернення громадян» (зі змінами і доповненнями)). 

При цьому зазначаємо, що Головне управління ДПС у Сумській області приймає звернення громадян засобами електронної пошти у вигляді сканкопій письмових звернень з підписом заявника із зазначенням дати та місця проживання (реєстрації).

Про інформаційні ресурси податкової

Державна податкова служба України   приділяє активну увагу комунікаціям з бізнесом – постійно вдосконалює підходи щодо зручних та доступних інформаційних ресурсів для платників. Так, інформацію про податкові новини, сервіси, статті, анонси, роз’яснення, коментарі керівництва та фахівців і багато корисного, користувачі мають можливість отримувати на офіційних сторінках Державної податкової служби України та Головного управління ДПС у Сумській  області, в доступному зручному форматі з соціальної мережі Facebook,  Youtube,  месенджерів Telegram та Viber. 

Долучайтесь до інформаційних ресурсів ДПС України та Головного управління ДПС  у Сумській області: офіціний вебпортал Державної податкової служби України: https://tax.gov.ua/; Faceboook ДПС України: factbook.com/TaxUkraine; Youtube ДПС України: youtube.com/TaxUkraine ; Telegram ДПС України: t.me/tax_gov_ua ; Субсайт ГУ ДПС у Сумській області: https://sumy.tax.gov.ua; Faceboook ГУ ДПС у Сумській  області: https://www.facebook.com/tax. sumy.

Комунікаційна платформа. Зараз, як ніколи, важливо залишатися на зв’язку. Саме тому податкова служба розширює можливості для комунікацій з громадськістю і бізнес-спільнотою, аби кожен знайшов оптимальний для себе формат діалогу з податківцями. Для оперативного вирішення питань бізнесу  в Головному управлінні ДПС у Сумській області діє Комунікаційна податкова платформа. Наша платформа – це відкритий майданчик для спілкування з лідерами думок, представниками асоціацій, професійних об’єднань, платниками податків. 

Для забезпечення ефективного зворотного зв’язку ми створили окрему електронну скриньку Комунікаційної податкової платформи –   sumy.ikc@tax.gov.ua. Отже, якщо у вас є питання – надішліть на цю електронну скриньку свій запит або звернення, в яких необхідно викласти зміст питання, що потребує вирішення.

Для підвищення ефективності розгляду зверненнь рекомендуємо вказувати назву суб’єкта господарювання,  (код ЄДРПОУ), ПІБ (РНОКПП) адресу, контактний номер телефону.  Також акцентуємо, що звернення має бути підписане заявником.

Тож, долучайтеся до комунікаційної податкової платформи та отримайте необхідну інформаційну підтримку.

«Гарячі лінії». Отримати розʼяснення також можна, звернувшись на «гарячі лінії», які працюють в кожному регіоні. 

Так, у Головному управлінні ДПС у Сумській області працюють «гарячі лінії» для надання консультацій платникам податків: Адміністрування податків та зборів з фізичних осіб  (ПДФО, єдиний податок, декларування, місцеві податки та збори): (0542) 68-50-25; 68-50-22; 

Щодо актуальних питань декларування майнового стану і доходів громадян, отриманих у 2022 році:  м. Суми (управління оподаткування фізичних осіб) : (0542) 685025; (0542) 685224; 

РРО/ПРРО: (0542) 68-50-69. 

Електронні сервіси ДПС: (0542) 68-52-39. 

Адміністрування підакцизних товарів (ліцензування, облік та контроль): (0542) 70-17-02. 

Робота з податковим боргом: (0542) 70-17-13. 

Реєстрація користувачів (отримання електронних довірчих послуг): (0542) 70-17-95. 

Надання консультацій платникам податків з питань бюджетних рахунків для перерахування податків, зборів, платежів та єдиного внеску: (0542) 68-52-23, (0542) 68-50-60, (0542) 68-51-21.  

Належна та своєчасна комунікації з платниками – важливий вектор роботи податкової Сумщини!У 2023 році платники Сумщини до зведеного бюджету спрямували 22,1 млрд гривень

Платники Сумщини продовжують підтримувати нашу державу у складний воєнний час, сумлінно перераховуючи податки. Завдяки їх відповідальній громадянській позиції та патріотизму бюджет стабільно отримує такі необхідні кошти для Збройних Сил України та соціальних виплат нашим громадянам.

У 2023 році надходження до  зведеного бюджету становлять  22063,0 млн грн, що на 2083,8 млн грн, або на 10,4 відс. більше ніж у  2022 році. Про це повідомив в.о. начальника Головного управління ДПС у Сумській області Артем Снєжко.

Так, до державного бюджету надійшло 12139,7 млн грн, що на  1638,1 млн грн, або на 15,6 відс. перевищує відповідний показник 2022 року. 

До місцевих бюджетів  мобілізовано 9 923,4 млн грн податків та зборів, забезпечено приріст надходжень у порівнянні з 2022 роком на  445,7 млн грн, або  4,7 відсотки.

Надходження єдиного соціального внеску у 2023 році  склали 9 508,2 млн грн, що  на  542,7 млн грн, або на 6,1 відс. більше ніж у 2022 році. 

Артем Снєжко висловив вдячність бізнесу, який сумлінною сплатою податків дбає про  фінансову підтримку держави, адже кожна сплачена копійка до державного бюджету наближає нашу перемогу та гарантує розвиток України.

Суб’єкти господарювання послуг таксі повинні застосовувати РРО та/або ПРРО

ДПС у черговий раз звертає увагу, що законність здійснення діяльності з перевезення пасажирів, зокрема таксі, постійно аналізується податковою службою. Протидія нелегальному ринку надання оплатних послуг з перевезення пасажирів та приховування результатів діяльності в пріоритеті задач податкової служби. ДПС наголошує, що здійснення господарської діяльності з перевезення пасажирів можливе лише за умови державної реєстрації суб’єктом господарювання із зазначенням відповідного виду діяльності та отримання відповідної ліцензії.

Окремо звертаємо увагу платників податків щодо необхідності дотримання вимог Закону України від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зокрема, суб’єкти господарювання при наданні послуг таксі повинні обов’язково застосовувати РРО та/або ПРРО при здійсненні розрахунків в салоні автотранспортного засобу надавати споживачам послуг відповідні розрахункові документи. Так, лише з початку січня 2024 року ДПС здійснено контрольно-перевірочні заходи щодо суб’єктів господарювання та фізичних осіб, які надавали послуги з перевезення пасажирів за допомогою таксі, за результатами яких встановлено факти здійснення господарської діяльності без державної реєстрації фізичними особами, без отримання відповідної ліцензії, та відповідно проведення розрахунків без застосування РРО/ПРРО.

За результатами перевірок на порушників складено протоколи про адміністративні правопорушення на підставі статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Враховуючи викладене, з метою попередження настання негативних наслідків у майбутньому Державна податкова служба України наголошує на необхідності неухильного дотримання вимог чинного законодавства України.

Щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової   та    нежитлової

нерухомості. За об’єкти житлової нерухомості податок для фізичних осіб розраховується за площу, що перевищує для квартир –  60 кв. метрів, житлових будинків – 120 кв. метрів, різних типів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, – 180 кв. метрів.

Ставка податку на нерухомість встановлюється органами місцевого самоврядування в залежності від типу об’єктів та їх місцезнаходження у відсотках до мінімальної заробітної плати, встановленої на  1 січня звітного року, та не може перевищувати 1,5 відсотка за 1 кв. метр. Оскільки у 2024 році податок нараховується за звітний 2023 рік, то ставка податку розраховується виходячи із мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2023, яка складала 6700 гривень (таким чином, максимальна ставка за метр квадратний не може перевищувати 100,5 грн (6 700 * 1,5  відс.). Отже, сума податку залежить від ставки податку, встановленої відповідною місцевою радою за місцезнаходженням кожного об’єкта нерухомості та загальної площі таких об’єктів.

За наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).

Податкові повідомлення-рішення про сплату сум податку, обчисленого згідно з нормами Податкового кодексу України, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Податкове зобов’язання з податку сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Також платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо: об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;права на користування пільгою зі сплати податку; розміру ставки податку;нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів і даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема, документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим.

Які ставки єдиного податку та обсяги доходу для ФОП у 2024 році

Головне управління ДПС у Сумській області нагадує,  Законом України від 09.11.2023 «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлені місячні розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб у сумі 3028 грн та мінімальної заробітної плати -7100 гривень. 

Так, згідно з Податковим кодексом України (далі – ПКУ) граничний обсяг доходу для платників єдиного податку першої – третьої груп розраховується з урахуванням мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. 

Отже, у 2024 році розмір доходу для фізичних осіб – платників єдиного податку не повинен перевищувати такі суми для: першої групи платників єдиного податку –  1 185 700 грн; другої групи платників єдиного податку – 5 921 400 грн; третьої групи платників єдиного податку – 8 285 700 гривень. 

Щодо ставок єдиного податку. Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами для фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП), які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць. Максимальний місячний розмір єдиного податку у 2024 році для ФОП – платників єдиного податку першої групи становить 302,80 грн, для платників єдиного податку другої групи – 1420,0 гривень. Відповідно до п. 293.3 ст. 293 ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі: 1) 3 відсотки доходу – у разі сплати податку на додану вартість згідно з ПКУ; 2) 5 відсотків доходу – у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку. 

Перейти до вмісту