Новини

Юстиція інформує

Image  Мобільна група у складі фахівців юстиції Сумщини та центру з надання безоплатної правової допомоги напередодні працювала в Бочечківській ОТГ та Шевченківській сільській раді Конотопського району.

 

            Питання сільських жителів були найрізноманітнішими. Зокрема, говорили про порядок виплат «дітям війни», спадкування та стягнення аліментів, діяльність нотаріусів в об’єднаних територіальних громадах та розпаювання землі, приватизацію квартири та реєстрацію добудови будинку зі зміною його площі. Зустрічались також питання щодо порядку відвідування в СІЗО, виписки людини, яка проживає за кордоном та забезпечення інсуліном.

            Правники надали вичерпні консультації кожному громадянину з хвилюючих правових питань.

Юстиція – відкрита для людей!

 

ВУЛИЧНЕ ІНФОРМУВАННЯ ДЛЯ ЖИТЕЛІВ МІСТА КОНОТОП

 Сьогодні жителі та гості міста Конотоп отримали гарну нагоду поспілкуватись з фахівцями юстиції Сумщини та центру з надання безоплатної правової допомоги, які в рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО!» завітали до міста з віковою історією.

Місце для розташування консультаційного пункту обрали не випадково, адже проспект Миру – одна з найбільш жвавих частин районного центру, де безперервно снують люди – на роботу, у справах чи просто, прогулюючись з дітьми.

Натовп зацікавлених містян перевершив всі прогнози й сподівання – люди безперестанку підходили до яскравого намету, щоб задати своє питання правникам.

Конотопців інформували з найрізноманітніших питань. Розповіли як протидіяти домашньому насильству, хто несе відповідальність та де і як отримати допомогу. Розказали про процедуру виконання рішення суду, порядок оформлення субсидії та укладення договору оренди землі. Не залишили без уваги питання стягнення аліментів, а також нововведення в рамках Законів #ЧужихДітейНеБуває. Досить незвичним було питання про створення інклюзивно-ресурсних центрів для дітей на Сумщині.

Люди з цікавістю реагували на можливість поспілкуватись зі спеціалістами-правниками та з задоволенням і вдячністю отримували для себе корисні поради.

Юстиція – відкрита для людей!

 

 

Консультує Міністр юстиції України Павло ПЕТРЕНКО

 

ЯК ОТРИМАТИ БОРГ ПО ЗАРПЛАТІ

 

Не можу отримати борг по зарплаті з попереднього місця роботи вже рік. Що робити?

Марія Корженко

 

Чи має роботодавець при звільненні виплатити всю суму одразу?

При звільненні працівника виплата всіх сум проводиться в день звільнення. Якщо працівник в цей день не працював – кошти мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану нею суму.

Що робити, якщо не дійшли згоди з роботодавцем?

Працівник може стягнути нараховану, але не виплачену заробітну плату:

           в позасудовому порядку;

           в судовому порядку.

Як вирішити спір у позасудовому порядку?

Звернутися із заявою до комісії по трудових спорах (у разі її створення) без обмежень будь-яким строком.

Трудовий спір підлягає розгляду, якщо працівник самостійно або з участю профспілкової організації не врегулював розбіжності при безпосередніх переговорах з власником або уповноваженим ним органом.

Комісія зобов’язана розглянути спір у десятиденний строк з дня подання заяви. Спори повинні розглядатися у присутності працівника, який подав заяву, представників власника або уповноваженого ним органу. Розгляд спору за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника при розгляді спору від його імені може виступати представник профспілкового органу або за вибором працівника інша особа, в тому числі адвокат.

 

Чи можна оскаржити рішення комісії?

У разі незгоди з рішенням комісії по трудових спорах можна оскаржити її рішення до суду в десятиденний строк з дня вручення виписки з протоколу засідання комісії чи його копії. Пропуск вказаного строку не є підставою відмови у прийнятті заяви. Визнавши причини пропуску поважними, суд може поновити цей строк і розглянути спір по суті. В разі коли пропущений строк не буде поновлено, заява не розглядається, і залишається в силі рішення комісії по трудових спорах.

Чи довго чекати виконання рішення комісії?

Рішення комісії по трудових спорах підлягає виконанню у триденний строк після закінченні 10 днів, передбачених на його оскарження.

У разі невиконання власником або уповноваженим ним органом рішення комісії по трудових спорах у встановлений строк  працівникові комісією по трудових спорах підприємства, установи, організації видається посвідчення, що має силу виконавчого листа.

На підставі посвідчення, пред'явленого не пізніше тримісячного строку до органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю, державний виконавець чи приватний виконавець виконує рішення комісії по трудових спорах у примусовому порядку.

Що необхідно знати, щоб звернутися до суду?

Для стягнення заборгованості працівник може звернутися до суду в порядку:

           наказного провадження (вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати є безспірною);

           позовного провадження (наявний спір щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати та/або права на її отримання).

Яка процедура в рамках наказного провадження?

Судовий наказ може бути видано у разі, якщо заявлено вимогу про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівнику суми заробітної плати.

Заява про видачу судового наказу подається до суду першої інстанції за місцем розташування підприємства або за місцем реєстрації позивача.

Працівник має право звернутися до суду без обмеження строку.

Які документи необхідно подати і скільки це коштує?

Заява подається у письмовій формі та має містити докази:

перебування заявника у трудових відносинах із боржником (наприклад: засвідчені копії наказу про прийняття на роботу, копія трудової книжки, копія трудового договору між роботодавцем і працівником, довідка з місця роботи тощо);

підтвердження суми, яка стягується (будь-який належно оформлений документ, що вказує на розмір нарахованої заробітної плати та компенсації за порушення строків її виплати, зокрема, довідка бухгалтерії боржника, розрахунковий лист чи копія платіжної відомості тощо).

При зверненні до суду в порядку наказного провадження з вимогою про стягнення нарахованої, але не виплаченої зарплати, судовий збір не сплачується.

Як довго чекати рішення?

У разі прийняття судом ухвали про відкриття провадження, суд у триденний строк видає судовий наказ по суті заявлених вимог.

Судовий наказ набирає законної сили протягом 3 днів після закінчення десятиденного строку, які виділяються позивачу на подання заяви про відміну ухвали.

На підставі судового наказу стягувач повинен звернутися до державної виконавчої служби з метою його примусового виконання.

Яка процедура звернення у рамках позовного провадження?

У разі наявності спору щодо розміру заборгованості працівник може звернутися з позовною заявою до суду за місцем розташування підприємства чи місцем проживання/перебування позивача без обмеження строків.

Позивачі звільняються від сплати судового збору.

Чи передбачене відшкодування за час затримки розрахунку при звільненні?

Суд стягує на користь працівника середній заробіток за весь період затримки розрахунку. Якщо розрахунок не проведений до розгляду справи – по день постановлення рішення.

Відсутність коштів у роботодавця не виключає його відповідальності.

У разі спору про розмір виплат вимоги про відповідальність за затримку підлягають задоволенню у повному обсязі, якщо спір вирішено на користь позивача.

При частковому задоволенні позову працівника суд визначає розмір відшкодування за час затримки розрахунку з урахуванням спірної суми, на яку той мав право, частки, яку вона становила у заявлених вимогах, істотності цієї частки порівняно із середнім заробітком та інших конкретних обставин справи.

Як довго чекати рішення щодо стягнення заробітної плати?

Судове рішення про виплату заробітної плати підлягає негайному виконанню, якщо сума заборгованості не перевищує 1 місяць.

Суд, ухвалюючи рішення, може допустити негайне виконання судового рішення в разі стягнення всієї суми заборгованості із заробітної плати.

Куди звернутися, щоб отримати детальну консультацію?

З усіх правових питань можна звертатися до місцевих центрів надання безоплатної правової допомоги та місцевих бюро, координати яких у Сумській області Ви знайдете за посиланням:

http://sumyjust.gov.ua/bezoplatnapravovadopomoga/. Також працює єдиний телефонний номер: 0 800 213 103.

 

 

«БЕЗКІНЕЧНА» ДАТА ПРИНЕСЛА СУМЩИНІ 84 НОВІ РОДИНИ

Друга у році «безкінечна» дата стала урожайною на щасливі посмішки, поцілунки та щиру радість – і все це під марш Мендельсона. 84 пари закоханих Сумщини вирішили підкріпити свої почуття ще й символічним змістом, тому обрали для весілля день трьох вісімок – 18.08.2018.

Вихідними найбільше шлюбів зареєстровано в Сумах – 27, в Конотопі та Ромнах одружилося по 8 пар, в Шостці та Лебедині з’явилось по 7 нових родин, а в Охтирці – 6.

5 пар, які не встигли подати заяву до бажаної дати, все ж сказали свої «Так», скориставшись зручним сервісом від Міністерства юстиції «Шлюб за добу», який діє вже в трьох містах області – Сумах, Тростянці і Ромнах.

До слова, колоритна пара молодят, уродженців Анголи, яких познайомив медичний університет, стали чоловіком і дружиною в ошатній залі в нещодавно відкритому «Open Space».

Кохайтеся, а про документи подбає Мін'юст!

 

 

 

ТЕПЛА ЗУСТРІЧ З ВИХОВАНЦЯМИ «УНІВЕРУ»

 

            Напередодні Дня Незалежності України фахівці юстиції Сумщини завітали до оздоровчого табору «Універ».

            З вихованцями табору говорили про історію становлення незалежної України та символи української державності. Не оминули увагою загальнонаціональний правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!» та масштабний напрямок в його реалізації – #СтопБулінг. Діти дізнались як діяти, якщо став свідком чи жертвою цькування однолітків та куди звертатись по допомогу.

            Особливо зворушливою й захопливою частиною зустрічі стало написання листів у майбутнє. На аркуші ожили такі щирі думки і побажання підлітків своїй рідній землі – «…щоб була безкоштовна медицина, достойні зарплати та пенсії, хороші дороги, працюючі фонтани, відсутність корупції і, врешті, – мир!..». Хтось хоче, щоб відмінили шкільну форму, хтось – щоб батьки «ніколи не покидали дітей», а дівчинка Юля написала: «…щоб батько кожної дитини повернувся з війни…».

            Зустріч пройшла легко та невимушено, залишила яскраві емоції, чудові фотографії і щире сподівання, що слова з листів справдяться.

 

 

ФАХІВЦІ ЮСТИЦІЇ СУМЩИНИ ЗАВІТАЛИ ДО ТАБОРУ «РОВЕСНИК»

 Спеціалісти юстиції Сумщини з нагоди наближення святкування річниці незалежності України відвідали оздоровчий табір «Ровесник».

Зустріч видалась цікавою, змістовною та інформативною.

З дітьми говорили про шлях України до незалежності і про державні символи. Висловлювали свої думки щодо значення кольорів державного прапора та правильності їх розміщення. Діти знають, що жовтий – то пшеничне поле, а синій – безхмарне мирне небо. Зацікавлено слухали про правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!» та напрямки його реалізації.

Помітно пожвавила зустріч тема булінгу, яка останнім часом набула неабиякого розголосу. Вихованці табору з задоволенням брали участь в обговоренні і висловлювали свої думки. Цікавились як діяти у разі, якщо ти став свідком чи жертвою цькування однолітків та куди звертатись по допомогу.

За допомогою долоньок, фарби та натхнення діти зробили на великому ватмані Державний Прапор України, який вже завтра урочисто замайорить у всіх містах і селах нашої Батьківщини.

Багато  фотографувались і, дуже приємно було почути запрошення приїхати знову.

            Юстиція – відкрита для людей!

 

 

 

АКТИВНА ПРОФІЛАКТИЧНА РОБОТА ДЛЯ ЗАПОБІГАННЯ НЕСПЛАТИ АЛІМЕНТІВ

 Для подолання ганебної проблеми сучасної держави – несплати аліментів, фахівці юстиції Сумщини не зупиняють активну інформативну роботу.

Вся Сумщина охоплена інформуванням – виконавці зустрічаються з боржниками та стягувачами, спілкуються з перехожими та людьми, які приходять на прийом.

Робота виконавців області має вражаючі результати. В поточному році на користь дітей Сумщини вже стягнуто понад 71 мільйон гривень. Так, наприклад, стягнуті аліменти в місті Суми та районі перевищують позначку 19 мільйонів гривень, на Охтирщині та Роменщині цифри перейшли за 7 мільйонів, а на Шосткинщині завдяки своєчасним діям державних виконавців та посиленню законодавства стягнуто 6 мільйонів гривень. 

Діти – це майбутнє України, і в наших силах – забезпечити їм гідне дитинство.

Нагадаємо, що за вже за кілька днів, з 29 серпня почне діяти другий пакет Законів #ЧужихДітейНеБуває. Цієї події чекають мільйони українців.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перейти до вмісту